Ciasto francuskie (listkowe) z dodatkiem smalcu
Ciasto francuskie (listkowe) z dodatkiem smalcu to przepis, który łączy tradycyjną francuską sztukę cukierniczą z „tłustym” dodatkiem. Utrzymane w duchu francuskiej kuchni, to ciasto wykorzystuje smalec francuski do nadania swojemu aromatowi i smakowi niepowtarzalnych wrażeń. Ciastem można eksperymentować, dodając różne składniki. Ale najważniejsze są triki, jak poprawnie skleić i upiec ciasto francuskie, aby uzyskać charakterystyczną dla niego teksturę. Właśnie dlatego, w przepisie znajdują się precyzyjne wskazówki dotyczące temperatury pieczenia. Nie można przecenić znaczenia temperatury – to od niej zależy końcowy wynik.
admin
Składniki:
- Ciasto francuskie (listkowe) z dodatkiem smalcu
- SKŁADNIKI: 1 kg ciasta; czas przygotowania 5 godzin
- Część I
- 450 g mąki wysokoglutenowej
- 200-220 ml zimnej wody
- 2 łyżki oleju
- 1 płaska łyżeczka soli
- Część ll
- 125 g masła o temperaturze pokojowej
- 125 g smalcu
- 40 g mąki
- dodatkowo mąka do podsypywania
Ciasto francuskie (listkowe) z dodatkiem smalcu – jak zrobić?
-
WYKONANIE:
Etap I
Do miski wsypać mąkę, sól wlać olej i wodę. Wszystko wyrobić ręcznie do otrzymania jednolitego ciasta. Następnie ciasto należy wyłożyć na stolicę posypaną mąką i wyrabiać ugniatając jeszcze przez co najmniej 15 minut. Ciasto musi być gładkie, jednolite i elastyczne. Jeśli urwiemy mały kawałek ciasta i rozciągniemy je w dłoniach, ciasto nie powinno się rwać ani dziurawić. Jeśli jednak pojawiają się dziury, należy przedłużyć ten etap.
Przygotowane ciasto kluskowe włożyć do foliowego woreczka i odłożyć w chłodne miejsce na 30 minut, aby odpoczęło i straciło swoją sprężystość. -
Etap II
Masło, smalec i mąkę dokładnie wymieszać łyżką na jednolitą pastę. -
Etap III
Schłodzone ciasto rozwałkować na duży prostokąt. Posmarować jego środkową część przygotowanym tłuszczem do samych brzegów. Na tłuszcz założyć wolne boki ciasta, tworząc długi i wąski prostokąt. Całość przykryć folią i wstawić na 30 minut do lodówki. -
Etap IV
Schłodzone ciasto ostrożnie rozwałkować na posypanej mąką stolnicy (od dołu do góry) na długi prostokąt. Ciasto należy złożyć, zakładając jedną trzecią część ciasta do środka i przykrywając drugim brzegiem (składanie pojedyncze), przykryć folią i wstawić do lodówki na 60 minut.
Po godzinie ciasto układamy na posypanej mąką stolnicy i ponownie delikatnie wałkujemy. Tym razem ciasto należy złożyć podwójnie. Dwa brzegi zakładamy do środka ciasta i tak powstałą „książkę” zamykamy. Ciasto przykrywamy folią i wstawiamy na 60 minut do lodówki.
Po godzinie, ciasto ponownie wałkujemy na prostokąt, pojedynczo składamy i wstawiamy na 60 minut do lodówki.
Po godzinie, czeka nas już ostatnie wałkowanie i podwójne składanie ciasta. Ciasto wstawiamy na kolejne 60 minut do lodówki. -
Aby pamiętać ile razy ciasto było składane, można w cieście zrobić wgłębienie palcem. Jedno dla składania pojedynczego i dwa dla podwójnego.
Po ostatniej godzinie chłodzenia, ciasto można już wykorzystać do konkretnego przepisu.
Ciasto francuskie pieczemy w nagrzanym piekarniku, w temperaturze 200-220’C.
Najlepiej piec je na pergaminie.
Jeśli wyłożymy blachę papierem, rozłożymy rozwałkowane ciasto, przykryjemy pergaminem i równomiernie obciążymy drugą blachą, powstanie ciasto tysiąc listków (jest bardziej zwarte i kruche). -
Ciasto francuskie należy zawsze kroić ostrym nożem lub wykrawać ostrymi foremkami, dzięki temu ciasto równo rośnie i nie sklejają się jego brzegi.
Jeśli zostaną nam resztki ciasta francuskiego, nie należy ich zagniatać, a złożyć jedno na drugie, lekko uformować i rozwałkować.
Ciasto francuskie nie zawiera cukru, dlatego świetnie się nadaje do wypieków wytrawnych jak i słodkich.
Życzę smacznych i udanych wypieków 🙂
Ciasto francuskie (listkowe) z dodatkiem smalcu – dodatkowe informacje
Ciasto francuskie listkowe (tysiąc listków).
Uwielbiam ciasto francuskie i wszystkie wypieki z jego udziałem. Najczęściej robię je osobiście, a to jest chyba moja jego najlepsza wersja. Wykonanie ciasta nie należy do trudnych tylko czasochłonnych, żeby je poprawnie przygotować, musimy uzbroić się w cierpliwość.
Nie możemy pominąć ani przyspieszać żadnego etapu.
Do ciasta dodałam dwa rodzaje tłuszczu: masło i smalec w proporcji 1:1. Wcześniej używałam tylko masła, ale to właśnie ciasto listkowe z dodatkiem smalcu uważam za najsmaczniejsze i najdelikatniejsze. Ciasto bardzo ładnie rośnie i równomiernie się rozwarstwia. Doskonale nadaje się do przygotowania dań wytrawnych jak i słodkich deserów.
Zobacz inne przepisy
Poprzedni przepis: Ciasto Fifi.
Następny przepis: Ciasto francuskie- przepis podstawowy