Chołojec
Chołojec to tradycyjne danie kuchni armeńskiej, pielęgnowane od pokoleń. Obszernie odzwierciedla ducha i kulturę Armenii, mocno zakorzenioną w historii smaków, zapachów i tradycji. To prostota i pełnia smaku zawarte w jednym naczyniu, złożonym z prostych składników dostępnych w każdym domu. Chołojec, bogate w różnorodne smaki, jest potrawą idealną na rodzinne spotkania, święta czy zwykłe dni. Podkreśla esencję prostoty, zachowując jednocześnie głębokość smaku. Jej niepowtarzalny charakter zadowoli nawet najbardziej wymagające podniebienia. Gotując chołojec, tworzysz nie tylko posiłek, ale przede wszystkim autentyczną atmosferę Armenii.
Składniki:
- 2 litry wody
- 0,5 litra wody
- 2 pęczki rzodkiewek
- 10 małych ogórków szklarniowych
- 2 duże czerwone cebule (lub białe wg. uznania)
- 1 pęczek szczypiorku
- 1 pęczek koperku
- 2 duże śmietany 800 ml
- 4 łyżki octu
- sól
- pieprz
Chołojec – jak zrobić?
- Wodę zagotowujemy, odstawiamy do wystygnięcia.
- Warzywa dokładnie myjemy. Rzodkiewkę i obrane ogórki kroimy w plasterki (większe w pół plasterki), cebulkę w malutką kostkę, szczypiorek i koperek siekamy drobno.
- Warzywa przekładamy do wystudzonej wody dodajemy 2 łyżki octu – mieszamy.
- Śmietanę mieszamy z resztą octu, szklanką wody z chołojcu, solą i pieprzem.
- Tak przygotowaną śmietanę dodajemy do reszty składników, mieszamy dokładnie, odstawiamy do lodówki, do schłodzenia ok. 30 min.
- Gotowy chołojec podajemy jako zupkę w upalny dzień lub dodatek do młodych ziemniaczków z jajkiem sadzonym bądź w koszulce.
Chołojec – dodatkowe informacje
Chołojec pasuje także do popijania po prostu kanapek z mięskiem, serem lub twarogiem, wtedy warzywa kroimy w mniejszą kostkę i podajemy chołojec w kufelkach.
Piotr ZielińskiZobacz inne przepisy
Poprzedni przepis: Chocolate Crinkles, czyli popękane ciasteczka czekoladowe
Następny przepis: CHORWACKI BUREK Z SEREM