Chleb gryczany na zakwasie (bezglutenowy)

Chleb gryczany na zakwasie (bezglutenowy)

Chleb gryczany na zakwasie to doskonała, bezglutenowa alternatywa dla tradycyjnych pieczyw. Wykorzystanie zakwasu gryczanego nadaje mu wyjątkowego, głębokiego smaku i aromatu. Wypełniony dobrymi dla zdrowia składnikami, chleb gryczany jest nie tylko smaczny, ale również niezwykle odżywczy. Jego przygotowanie jest proste i nie wymaga specjalnych umiejętności kulinarnych. Zaletą chleba gryczanego jest to, że jest on idealny dla osób na diecie bezglutenowej. Spróbuj go raz, a z pewnością zechcesz piec go na co dzień. Smak tego niepowtarzalnego, zdrowego chleba wywoła uśmiech na twojej twarzy każdego ranka.

Składniki:

 • Na zakwas:
  – 350 g mąki z kaszy gryczanej niepalonej
  – 350 g letniej przegotowanej wody
 • Na ciasto:
  – 440g zakwasu
  – 240g wody mineralnej gazowanej
  – 150g ugotowanych ziemniaków
  – łyżka soli
  – 160g maki z kaszy gryczanej niepalonej
  – 120g mąki ryżowej
  – 60g mąki sojowej
  – 4 łyżki oleju
  – 20g zmielonego siemienia lnianego
  – woda
  – ziarna słonecznika
  – ziarna soi
  – siemię lniane
  – pestki z dyni

Chleb gryczany na zakwasie (bezglutenowy) – jak zrobić?

 1. 1.

  Najpierw przygotowujemy zakwas z mąki gryczanej. 50g mąki z kaszy gryczanej niepalonej mieszamy z 50g ciepłej wody i odstawiamy na 24 godziny w ciepłe miejsce. Po tym czasie dodajemy kolejne 50g mąki z kaszy gryczanej niepalonej i 50g ciepłej wody i ponownie odstawiamy na 24 godziny. Czynności powtarzamy przez 7 dni, aż do uzyskania zakwasu. Przechowujemy go w lodówce.

 2. 2.

  Jeżeli nie mamy wystarczającej ilości zakwasu, dodajemy do wyhodowanego zakwasu mąkę z kaszy gryczanej niepalonej i letnią przegotowaną wodę w tych samych proporcjach. Mieszamy, aby uzyskać 440g zakwasu do ciasta i trochę na później. Pozostawiamy na 24 godziny w ciepłym miejscu.

 3. 3.

  Zmielone siemię lniane zalewamy gorącą wodą, tak aby przykrywała siemię, i mieszamy do uzyskania gęstej papki. Pozostawiamy na około 8 godzin.

 4. 4.

  Do maszyny do pieczenia chleba dodajemy kolejno: mineralną wodę gazowaną, ugotowane ziemniaki, mąki, sól, olej, papkę ze zmielonego siemienia, zakwas oraz ziarna i pestki według upodobania. Mieszamy i pozostawiamy na noc, aby ciasto wyrosło. Następnie pieczemy przez godzinę.

xxxx – dodatkowe informacje

Jeżeli dieta pozwala nam na gluten lub jego śladowe ilości, możemy przygotować chleb gryczany na zakwasie. Do tego będziemy potrzebowali zakwasu z mąki gryczanej. Aby go przygotować, potrzebujemy jedną łyżeczkę zakwasu żytniego, 250g mąki z kaszy gryczanej niepalonej oraz 250g ciepłej przegotowanej wody. Wszystkie składniki miksujemy i odstawiamy w ciepłe miejsce na 24 godziny.

Mąkę z kaszy gryczanej niepalonej możemy też łatwo przygotować samodzielnie, mieląc kaszę w młynku do kawy lub w blenderze.


Zobacz inne przepisy


Poprzedni przepis: Chleb grecki z czarnymi oliwkami
Następny przepis: Chleb kukurydziany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close Cookmode