Bułka wrocławska
Bułka wrocławska to jedno z ikonicznych dań Wrocławia, które zyskało ogromną popularność w całym kraju. To wyjątkowy deser, który dostarcza niezapomnianego doświadczenia kulinarlnego. Skomponowany ze słodkiego ciasta drożdżowego, nadziewanego konfiturą z białych wiśni, otoczony pianką z płatków migdałowych i posypany cukrem pudrem. Bułka wrocławska to doskonałe połączenie smaków i tekstur, które z pewnością podbije serca niejednego łasucha. Idealna jako dodatek do porannej kawy czy popołudniowej herbaty. Składniki potrzebne do przygotowania to m.in. drożdże, mąka, masło, jajka, cukier, wiśnie, migdały i cukier puder.
admin
Składniki:
- mąka pszenna typ 650 – 600 g
- świeże drożdże – 16 g
- ciepłe mleko – ¾ szklanki
- ciepła woda – 200 ml
- olej rzepakowy – 3 łyżki
- sól – 1 łyżeczka
- cukier – 1 łyżeczka
- DO POSMAROWANIA:
- ciepła woda – ¼ szklanki
- cukier – 1 łyżeczka
Bułka wrocławska – jak zrobić?
- Do niewielkiej miseczki wkładam drożdże posypane łyżeczką cukru. Gdy drożdże będą płynne, dodaję łyżkę mąki i dwie łyżki ciepłego mleka. Odstawiam do podrośnięcia. Gdy drożdże będą gotowe, łączę je z pozostałymi składnikami i wyrabiam robotem, początkowo na wolnych obrotach, a następnie na najwyższych. Długo i dokładnie wyrobione ciasto odstawiam w misce przykrytej folią spożywczą na ok. 90 minut do wyrośnięcia.
- Wyrośnięte ciasto jeszcze przez chwilę wyrabiam ręcznie, a następnie dzielę na dwie części i formuję 2 bułki. Układam je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, przykrywam lnianą ściereczką i odstawiam do wyrośnięcia.
- Wyrośnięte bułki nacinam ostrym nożem i smaruję je letnią wodą z cukrem.
- Na dno nagrzanego go temperatury 230°C piekarnika wlewam pół szklanki wody, następnie wkładam blaszkę z bułkami. Piekę 10 minut w temperaturze 230°C, następnie obniżam ją do 210°C i piekę jeszcze 20-25 minut. Upieczone, jeszcze gorące bułki ponownie smaruję wodą z cukrem i wstawiam do wyłączonego piekarnika na 3 minuty. Następnie wyjmuję i przekładam na kratkę kuchenną do przestygnięcia.
- *przepis pochodzi z bloga pracownia wypieków, tutaj podaję swoją nieznacznie zmienioną wersję.
Bułka wrocławska – dodatkowe informacje
Dzięki temu, że bułki pieczone są w naparowanym piekarniku i są posmarowane wodą z cukrem, mają rumianą i chrupiącą skórkę.
Zobacz inne przepisy
Poprzedni przepis: Bułka drożdżowa z kruszonką-najłatwiejsza
Następny przepis: Bułki do hamburgerów