Bułgarska sałatka szopska
Sałatka szopska to kulinarny symbol Bułgarii, znany i ceniony za granicą. Ta wyjątkowa mieszanka warzyw i sera jest prostym, ale kolorowym i pełnym smaku daniem – idealnym na letnie dni. Składniki są bardzo proste – pomidory, papryka, cebula, ogórki i ser. Kluczem do jej autentycznego smaku jest specyficzny bułgarski ser. Sałatka szopska, mimo swojej prostoty, jest niezwykle sycąca dzięki serowi, a zarazem orzeźwiająca dzięki warzywom. Ta bułgarska klasyka z pewnością przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom zdrowych i oryginalnych smaków – to propozycja do spróbowania na kolejnym spotkaniu przy grillu lub jako zdrowe drugie śniadanie.
admin
Składniki:
- Sałatka szopska – składniki:
- 5 dojrzałych pomidorów (zastąpione koktajlowymi)
- 1 duży zielony ogórek
- 1 papryka czerwona, zielona lub żółta
- 1 cebula czerwona
- 200 g sera bałkańskiego (owczego w solance)
- Sos:
- 8 łyżek oliwy z oliwek
- 1 łyżka octu winnego
- pieprz
- natka pietruszki – 1 mały pęczek
- oliwki do dekoracji
Bułgarska sałatka szopska – jak zrobić?
-
1.
Bułgarska sałatka szopska – przepis:Na początek pomidory należy grubo pokroić (najlepiej w ósemki)
-
2.
Następnie ogórka trzeba obrać i pokroić w półplastry -
3.
Potem paprykę powinno się pokroić w cienkie paski lub kostkę -
4.
Kolejnym krokiem jest pokrojenie cebuli w cienkie pióra -
5.
Następnie wszystkie warzywa na sałatkę szopską należy połączyć ze sobą. Składniki na sałatkę szopską trzeba zalać sosem zrobionym z oliwy, octu winnego i pieprzu. Sałatka szopska powinna być dokładnie wymieszana. Potem na wierzch sałatki należy zetrzeć ser owczy. Następnie sałatka szopska powinna być ozdobiona listkami natki pietruszki i czarną bądź zieloną oliwką. Resztę natki pietruszki trzeba drobno posiekać i obłożyć nią sałatkę.
xxxx – dodatkowe informacje
Bułgarska sałatka szopska – oryginalny przepis
Sałatka szopska zawiera w przepisie ser typu bałkańskiego. Przygotowując ją w domu, można użyć polskiej bryndzy. Smaki tych serów są bardzo podobne. W ten sposób sałatka szopska nabierze polskiego pochodzenia.