Bigos z kiszonej kapusty z miodem

Bigos z kiszonej kapusty z miodem

Bigos to tradycyjne danie kuchni polskiej, które zyskało popularność na całym świecie. W niniejszym przepisie, klasycznym bigosie z kapusty kiszonej, dodajemy słodki twist. Sekretem jest bowiem kapusta kiszona z miodem, której zastosowanie zmienia smak całego dania, nadając mu delikatnej słodyczy. Mimo tej małej zmiany, danie nadal zachowuje swoją klasyczną wytrawność i bogaty smak, który warmi serca w chłodne dni. Jest idealnym rozwiązaniem na rodzinne spotkania i jest wyjątkowo pożywne. Spróbuj bigosu z kiszonej kapusty z miodem i odkryj na nowo smak tradycji. Nie zawiedziesz się!

Składniki:

  • 1 kg odciśniętej kapusty kiszonej
  • 500 g mięsa wieprzowego (szynka, karkówka lub łopatka)
  • 250 g boczku wędzonego parzonego
  • 250 g kiełbasy polskiej wędzonej
  • 1 duża cebula
  • 10 g suszonych grzybów
  • 3 liście laurowe
  • 6 ziarenek ziela angielskiego
  • 1/2 łyżeczki pieprzu ziarnistego
  • 5 ziaren jałowca
  • 1 czubata łyżeczka papryki słodkiej wędzonej
  • 2 łyżeczki przyprawy myśliwskiej lub pieprzu ziołowego
  • 3-4 łyżki miodu
  • pieprz mielony

Bigos z kiszonej kapusty z miodem – jak zrobić?

  1. 1.
    Zagotowujemy 2 szklanki wody, wkładamy do niej kiełbasę i parzymy na małym ogniu ok. 10 minut. Kiełbasę wyjmujemy, studzimy, kroimy w plasterki. Wywar zachowujemy.
    Grzyby płuczemy, zalewamy 3/4 szklanki ciepłej wody i odstawiamy na ok. 1 godzinę do namoczenia. Następnie grzyby osączamy i kroimy na mniejsze kawałki, wodę zachowujemy.
  2. 2.
    Mięso kroimy w kostkę, obsmażamy na 2-3 łyżkach oleju, przyprawiamy 1 łyżeczką wegety natur, podlewamy 1/2 szklanki wywaru z parzenia kiełbasy i dusimy na małym ogniu pod przykryciem 30 minut.
    Boczek kroimy w słupki, smażymy na 1 łyżce oleju, kiedy zaczyna się rumienić, dodajemy cebulę pokrojoną w kostkę i smażymy do zeszklenia cebuli.
  3. 3.
    Do dużego garnka wkładamy odciśniętą kapustę (jeśli jest bardzo kwaśna, można ją lekko przepłukać), wlewamy pozostały wywar z parzenia kiełbasy i wodę, w której moczyły się grzyby, gotujemy prawie do miękkości.
    Wkładamy grzyby, mięso wraz z sosem, boczek z cebulą i kiełbasę, dodajemy liście laurowe, ziele angielskie, pieprz ziarnisty i rozgniecione jagody jałowca. Gotujemy do miękkości kapusty.
  4. 4.
    Pod koniec gotowania dodajemy pozostałe przyprawy i miód. Miód najlepiej dodawać stopniowo, sprawdzając smak bigosu. Jego ilość zależy od kwaśności kapusty, w smaku powinien być wyczuwalny. Doprawiamy mielonym pieprzem do smaku. Bigos podajemy na drugi dzień, po podgrzaniu.

Bigos z kiszonej kapusty z miodem – dodatkowe informacje

Bigos to tradycyjna potrawa polskiej kuchni, najbardziej popularna późną jesienią i zimą. Zwykle przygotowywałam bigos z kapusty kiszonej i świeżej i dodawałam powidła lub śliwki suszone. Tym razem postawiłam na wersję bardziej popularną – z samej kapusty kiszonej, ale kwaśny smak zrównoważyłam dodatkiem miodu. Bigos jest bogaty w dodatki mięsne (mięsa i wędlin jest tyle samo, co kapusty), bardzo aromatyczny i wyrazisty w smaku za sprawą grzybów suszonych i jałowca oraz miodu, który jest wyraźnie wyczuwalny. Bigos można przechowywać przez kilka dni w lodówce, ale jeśli chcemy przechować go przez dłuższy czas, to polecam zamrożenie go (tak przechowywano bigos w dawnych czasach, kiedy zimą panowały tęgie mrozy).


Zobacz inne przepisy


Poprzedni przepis: Bigos z kiszonej kapusty
Następny przepis: Bigos z szybkowaru

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close Cookmode