Beza francuska klasyczna

Beza francuska klasyczna

Beza francuska- słodki symbol francuskiego savoir-vivre. Ten tradycyjny deser charakteryzuje się wyjątkową lekkością i delikatnością. Beza francuska to prawdziwa symfonia smaku, która składa hołd prostocie i elegancji kuchni francuskiej. Ten przepis prezentuje klasyczną formę tego deseru – lekką, puszystą i aromatyczną. Beza, choć składa się jedynie z kilku podstawowych składników, potrafi zadziwić swą wyrafinowaną subtelnością. Nie jest to tylko zwykły deser, to prawdziwe cudo cukiernicze, które przemieni każdą chwilę w niezapomniane doświadczenie. Daj się oczarować jej smakiem i przekonaj się jak łatwo można ją przyrządzić. Poznaj prawdziwą, autentyczną bezę francuską.

Składniki:

  • Beza jak chmurka
  • białka 150 ml ( z 4 dużych jaj )
  • cukier kryształ 290 g
  • szczypta soli

1. Beza francuska klasyczna – jak zrobić?
Sposób przygotowania:

1. Wykonanie:
Wykonanie Schłodzone białka umieścić w misie robota kuchennego, z solą ubić na sztywno na najwyższych obrotach. Partiami dodawać cukier, stale miksując, aż do jego rozpuszczenia. Kiedy masa będzie odpowiednio gęsta i lśniąca, przełożyć na papier do pieczenia lub wycisnąć pożądany kształt. Czas suszenia, należy dopasować do wielkości bezy i rodzaju suchej, czy lekko ciągnącej. Bezy suszyłam w temperaturze 80-100 °C do 2 godzin.

Beza francuska klasyczna – dodatkowe informacje

Białka do ubijania, powinny być schłodzone co najmniej noc przed planowanym przygotowaniem bezy ( po innych wypiekach pozostają same białka leżakujące w lodówce, najlepiej przechowywać osobno w pojemniku plastikowym) często czytam o białkach w temperaturze pokojowej takiej wymaga beza włoska, lub mieszane połączenie w zależności od rodzaju przygotowywanej bezy. Osobiście dla mnie te schłodzone są najlepsze, szybciej i lepiej się wybijają. Białka muszą być starannie oddzielone od żółtek. Białka również można mrozić, więc i takie są idealne, wcześniej powoli rozmrożone w lodówce. Korzystam również z białek w temperaturze pokojowej, wszystko zależy od mojej organizacji, w tych cukier szybciej się rozpuści, a w bezach właśnie o to chodzi.

Misa w której ubijane są białka powinna być sucha, bez kropli tłuszczu, szklana lub metalowa.

Cukier puder zamień na zwykły drobny kryształ ( często używam zwykłego). Wcześniej używałam cukru pudru, obecnie bezy są bez porównania, o wiele delikatniejsze i chrupkie.

Proporcja idealna to 1:2 czyli 1/2 szklanki białek i 1 szklanka cukru, najlepiej przeliczyć na gramy.

Białka nie powinny być ubijane za krótko i zbyt długo, optymalny czas to 5-8 minut, w zależności od posiadanego miksera, do sztywnej piany partiami dodaję cukier, do jego rozpuszczenia, a czas liczę od włączenia miksera.

Najważniejsza jest temperatura suszenia z termoobiegiem, poniżej 100 *C, żeby otrzymać śnieżne bezy najlepsza temperatura to 70-100 °C tym samym czas ich suszenia jest dłuższy. Wyższa temperatura sprawi, że cukier szybko się karmelizuje, a bezy zmienią kolor na beżowy.


Zobacz inne przepisy


Poprzedni przepis: Bazlama- turecki chleb z patelni
Następny przepis: Beza Pavlova

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close Cookmode