Barszcz szczawiowy
Zapraszamy do próby odkrycia smaku tradycyjnej polskiej kuchni, poprzez przygotowanie barszczu szczawiowego. To danie nie tylko rozgrzewa w chłodne dni, ale przede wszystkim daje możliwość cieszenia się niepowtarzalnym smakiem, którym urzekł już wiele pokoleń. Ta klasyczna zupa, choć wydawać by się mogło skomplikowana w przygotowaniu, jest w rzeczywistości prosta do wykonania i nie wymaga dużo czasu. Proponowany przepis na barszcz szczawiowy składa się z wyselekcjonowanych składników, które dodają potrawie wyjątkowego charakteru. To danie idealnie komponuje się z bardziej tradycyjną, polską kuchnią. Czas na odkrycie sekretów tej zupy!
admin
Składniki:
- Składniki na 3 litry zupy:
- 1-2 średnie udka z kurczaka
- 3 marchewki
- 2 pietruszki
- duży plaster selera
- 10 cm białej części pora
- ziele angielskie
- pieprz czarny ziarnisty
- liście laurowe
- garść szczypioru
- garść koperku
- garść natki pietruszki
- 400-500 g świeżego szczawiu
- 200 ml śmietany do zup
- 1 jajo
- 1 łyżka mąki (opcjonalnie)
- sól, pieprz
- jaja na twardo
- świeże pieczywo
Barszcz szczawiowy – jak zrobić?
- Udka wrzucamy do zimnej wody, gotujemy do miękkości, dodajemy marchewki, pietruszki, pora i selera, a także kilka ziaren ziela angielskiego, pieprzu czarnego i kilka liści laurowych. Kiedy wywar będzie gotowy, czyli mięso i warzywa miękkie, to wyciągamy z garnka zarówno udka, jak i włoszczyznę.
- Szczypior, koperek i natkę pietruszki siekamy i wrzucamy do zupy. Liście szczawiu płuczemy pod bieżącą wodą, siekamy i wrzucamy do zupy. Marchewkę ścieramy na tarce o dużych oczkach i ponownie wrzucamy do zupy. Całość doprawiamy solą i pieprzem.
- Jajko rozkłócamy, mieszamy ze śmietaną i mąką, zahartowujemy kilkoma łyżkami zupy. Dodajemy do zupy, zagotowujemy i gotowe.
Barszcz szczawiowy – dodatkowe informacje
Barszcz szczawiowy podajemy z jajkiem, świeżym koperkiem i pieczywem.
Zobacz inne przepisy
Poprzedni przepis: Barszcz Syberyjski
Następny przepis: Barszcz szczawiowy z jajkiem