Przeredagowany tekst:
Termin ’ragoût’ ma w języku polskim niejedno apetyczne znaczenie. Tłumaczony jest, jako potrawka, smaczek, przyprawa. Jednak najtrafniejsze określenie tego dania to po prostu gulasz. Podpowiadamy jak zrobić domowe ragoût.
Ragoût to gulasz francuskiego pochodzenia, podobną jego wersję znaną jako ragù można znaleźć w przepisach kuchni włoskiej. Najczęściej wykorzystuje się tłuste kawałki mięsa, które nadają daniu wyjątkowego, wyrazistego smaku. W różnych regionach Francji wykonuje się go z innych składników. Najpopularniejsze jest ragoût z wołowe, ragoût wieprzowe, ragoût z kurczaka (lub szerzej ujmując ragoût drobiowe). Jako ciekawostka kulinarna pojawia się ragoût z dzika, ragoût z jelenia lub ragoût z sarny. Takie danie z dziczyzny to prawdziwy rarytas dla smakoszy. Natomiast nie zapominając o wegetarianach podpowiadamy, że ragoût warzywne będzie świetnym daniem nie tylko na piątek. A osoby lubiące dorsza mogą zrobić ragout rybne.
Wybrane składniki kroi się w regularnej wielkości kawałki i dusi w gęstym sosie, zwykle doprawionym aromatycznymi ziołami. Najczęściej ragoût serwowane jest jako danie główne, jednak jest równie doceniane jako dodatek, a konkretnie sos do makaronów, ziemniaków i innej formy skrobi.
Ragoût – potrawa na rodzinny obiad
Wyróżnić można dwa podstawowe rodzaje ragoût. W wersji brązowej – mięso wstępnie rumieni się na tłuszczu z dodatkiem mąki, natomiast ragoût białe to sposób na mięso, które gotuje się bez uprzedniego smażenia. W wielu restauracjach we Francji oferujących prowincjonalną żywność, ragoût jest obecne w menu właśnie zimą, kiedy tak zwane „dania napełniające” są mile widziane wśród klientów.
Cechą charakterystyczną jest to, że ragout gotuje się bardzo powoli na małym ogniu. Powolne gotowanie pozwala smakom uwalniać się z czasem, tworząc bogate, warstwowe odczucia smakowe. Wielu historycznych kucharzy przygotowywało ragoût nad ogniem pozwalając mu powoli dojrzewać. Gulasz dusili w ciągu całego dnia, okresowo dodawali składniki zgodnie z zapotrzebowaniem. Nowocześni kucharze używają kuchenek elektrycznych, a czasami piekarnika. Ragout z pewnością się uda, gdy przygotujemy je w żeliwnym garnku lub brytfannie i wstawimy do nagrzanej kuchenki.
W odniesieniu do składników z ragoût nie ma żadnych zasad.
Zazwyczaj głównym składnikiem jest mięso lub warzywa korzeniowe rumieniące się na patelni przed dodaniem płynów takich jak woda lub wino. Następnie dodaje się różnych przypraw, między innymi pieprz i najróżniejsze zioła. Niektórzy kucharze wolą koncentrować się na jednym składniku, a inni preferują ragoût, jako mieszankę różnych produktów.
Ragout – danie na apetyt
Określenie „potrawka” pochodzi od francuskiego ragoûter, co oznacza „ożywić apetyt”. Przepisy tego gulaszu sięgają roku 1600, zostały znalezione we Francji. Niektóre z potrawek były całkowicie wegetariańskie, podczas gdy inne były obfite w mięso, a niektórzy kucharze wprowadzili do swoich przepisów na ragoût nowe składniki np. krem do zmiany smaku.
Uważa się, że danie ragu sztandarowe danie kuchni francuskiej. Warto wiedzieć, że ragoût jako danie główne najlepiej smakuje w połączeniu z grubą kromką świeżego pieczywa. Danie to jest bardzo sycące, zazwyczaj zaleca się podawać małe porcje, aby ewentualnie wziąć dokładkę. Należy pamiętać, że ragu potrawa smakuje równie wyśmienicie na drugi dzień, jednak jego smak staje się odrobinę łagodniejszy.
share
Nowy tytuł: Ragoût – wyjątkowa francuska przysmak
Tagi