share

Nowy tytuł: Odkryjcie idealne połączenie pierogów z niekonwencjonalną mieszanką. Duet, który przebija tradycyjne skwarki i cebulkę.

by

Najbardziej lubicie pierogi ze skwarkami, cebulką czy boczkiem? To klasyczne dodatki, które sprawiają, że wszystkie pierożki stają się od razu smaczniejsze. Ale jeśli nie macie ochoty na wytapianie tłuszczu czy krojenie cebuli, która powoduje u was zalew łez, przypominamy klasyczną omastę, którą robiły już nasze prababcie.

Duszona cebulka, boczek czy klasyczne skwarki to nieodłączne dopełnienie pierogów. Zwłaszcza pierogów z nadzieniem mięsnym czy ruskim. Bez względu na to, czy wolicie podawać je z wody czy podsmażane, pierogi nigdy nie są same. Polane tłuszczem, odrobiną sosu z mięsa czy doprawione solą i pieprzem – każdy ma swój ulubiony sposób na pierogi. Nasi przodkowie kochali tłuste dodatki, bo wychodząc rano w pole musieli dostarczyć sobie kalorycznego pożywienia, które często musiało im wystarczyć do późnych godzin popołudniowych. Najprawdopodobniej dlatego często pierogi były podawane ze smażoną śmietaną, która jest klasykiem na Podlasiu. Sprawdźcie, jak ją zrobić.

Jak zrobić smażoną śmietanę do pierogów?

Aby przygotować smażoną śmietanę, wystarczą tak naprawdę 2 składniki. Zaopatrzcie się w dobrej jakości produkty, niech wyjdzie najlepsza, jaka tylko może być.

Składniki:

  • 400 gramów śmietany 18%,
  • 2-3 łyżeczki masła.

Przygotowanie:

  1. Przygotujcie patelnię teflonową, aby składniki nie przywarły do powierzchni zbyt szybko.
  2. Rozgrzejcie na niej masło i nie pozwólcie mu się przypalić. W przeciwnym razie powtórzcie proces jego podgrzewania.
  3. Dodajcie śmietanę, cały czas mieszając masło.
  4. Gdy tylko zaczną pojawiać się pierwsze grudki, ustalcie sami, jak bardzo mają się zrumienić.
  5. Jeżeli chcecie, możecie tak smażoną śmietanę podlać odrobiną płynnej.
  6. Nigdy nie doprowadzajcie smażonej śmietany do suchości – wtedy będzie gumowata i nieapetyczna.

Którą śmietanę najlepiej wybrać, aby omasta się udała?

Dobrej jakości masło, śmietana czy mleko do smażenia tej potrawy to podstawa. Śmietana typu 18% czy 30% kupowana w supermarkecie nijak się ma do tej świeżej, kupowanej na targu od mleczarza. Ta nieprzemysłowa nie jest wstępnie poddawana procesowi termicznemu, stąd otrzymujemy produkt najwyższej jakości, który ma cenne bakterie i mikroelementy. Taka śmietana jest żółta i lekko kwaskowa, z wyczuwalnym posmakiem kefiru.

[ Komunikat: kliknij tutaj prawym przyciskiem myszki, jeśli chcesz usunąć promowany tekst ]

Zobacz też: Szare kluski z pyszną okrasą

Jeżeli nie macie dostępu do takiej śmietany, wystarczy mleko, które kupicie od zaufanego sprzedawcy. Najczęściej zdarza się, że mleko niepozbawione pełnego tłuszczu, będzie miało na powierzchni śmietanę. Dzięki temu będziecie mogli zakwasić swój własny produkt. W innym wypadku, z wytrąconej śmietany odciśniecie serwatkę i masło. Zdecydujcie się na to bez poddawania masy filtracji i procesowemu odtłuszczaniu, a poczujecie znaczną różnicę.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close Cookmode