share

Najbardziej znane potrawy kuchni rosyjskiej

by

Kuchnia rosyjska – smaczne i zdrowe dania

Kuchnia rosyjska, choć nie tak popularna jak włoska czy francuska, oferuje smaczne i zdrowe potrawy, które urzekną niejednego smakosza. Rosyjskie dania mają swoje korzenie na Wschodzie i wiele z nich zagościło już na polskich stołach. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze potrawy kuchni rosyjskiej:

1. Beouf Strogonoff

Beouf Strogonoff to mięsne danie, które nie tylko podbija nasze stoły, ale również cieszy się popularnością na całym świecie. Składa się z pociętej na długie i cienkie paski polędwicy wołowej, podsmażanej z cebulką i pieczarkami. Następnie dusi się je w bulionie z koncentratem pomidorowym. Po przyrządzeniu danie doprawia się śmietaną i zazwyczaj serwuje na przystawkę ze świeżym pieczywem. Nazwa potrawy wywodzi się od rosyjskiego hrabiego, Pawła Strogonowa, który był dyplomatą w XIX wieku. Warto dodać, że to francuski kucharz, Carême, przyrządził to danie po raz pierwszy, będąc nadwornym kucharzem cesarza Aleksandra I.

2. Solanka

Solanka, zwana także solianką, to jedna z najbardziej znanych rosyjskich zup. Nazwa nie ma nic wspólnego z solą, ale pochodzi od rosyjskiego słowa „sieło” oznaczającego wieś. Istnieje wiele różnych wariantów solanki, zależnie od regionu. Możemy wyróżnić solankę mięsną, rybną oraz grzybową. Głównymi składnikami solanki są ogórki kiszone, które nadają zupie wyrazisty i kwaśno-słony smak. Do potrawy dodaje się także śmietanę, przyprawy takie jak pieprz, koper i pietruszkę oraz opcjonalnie oliwki i kapary. W zależności od regionu, można dodać inne składniki, takie jak papryka, koncentrat pomidorowy czy cytryna.

3. Pielmieni

Pielmieni to rosyjskie pierożki pochodzące ze Syberii. Są one tak popularne, że istnieją specjalne bary, w których serwowane są te małe przysmaki, zwane „Pielmiennaja”. Klasyczne pierożki przygotowuje się z mięsa wołowego, baraniny, wieprzowiny oraz czosnku lub cebulki. Tradycyjne ciasto na pierożki zawiera jedynie mąkę i wodę, choć obecnie ciasto jest często wzbogacane o jajko, mleko i przyprawy. Co odróżnia pierożki pielmeni od zwykłych pierogów jest to, że farsz w pielmeni jest surowy i gotowany dopiero po zalepieniu pierożków. Do gotującej się wody dodaje się listki laurowe, a gotowe pierożki serwuje się polane śmietaną i posypane pietruszką, koperkiem oraz szczypiorkiem.

4. Kawior

Kawior to najbardziej znany składnik kuchni rosyjskiej. Jest to solona ikra, która pochodzi z różnych gatunków ryb, takich jak jesiotrowate, łososiowate, dorszowate i wiele innych. Kawior jesiotrowy, zwany również czarnym lub rosyjskim, był popularny na rosyjskich dworach od wieku XII i podawany był na Kremlu od czasów Iwana IV. Kawior podaje się najczęściej z blinami, krakersami i tostami. Nie rozsmarowuje się go po wierzchu, ale nakłada łyżeczką z porcelany, masy perłowej lub nawet ze złota. Do kawioru zazwyczaj podaje się masło, cytrynę oraz alkoholowe trunki, takie jak wódka, koniak czy szampan.

5. Bliny

Bliny to placuszki z ciasta z mąki gryczanej lub gryczano-żytniej, które często podaje się z kawiorem. Bliny są najczęściej serwowane ze śmietaną lub roztopionym masłem. Mogą być również podawane z wędzonym łososiem, storniem lub marynowanym śledziem. Istnieje również wersja na słodko, gdzie bliny podaje się z owocową konfiturą. Bliny są szczególnie popularne w okresie ostatków, tuż przed Wielkim Postem. Symbolizują one pełnię i skończoność życia ludzkiego, dlatego często podaje się je matkom po porodzie i serwuje na stypach.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close Cookmode