share

Kiedy gotować rosół – na początku czy pod koniec? Sekwencja ma znaczenie dla smaku zupy

by

W przypadku gotowania rosołu każda czynność ma znaczenie – także to, kiedy sól trafia do zupy. Sprawdźcie, czy robicie to prawidłowo.

Z pozoru prosty do ugotowania rosół nie zawsze wychodzi – zwłaszcza początkującym. Jeżeli pomimo użycia dobrej jakości mięsa i warzyw wasz rosół wygląda blado, a jego smak nie jest zbyt intensywny, możliwe, że popełniacie jeden częsty błąd. Mowa tutaj o soli i wcale nie chodzi o jej ilość, a moment, w którym trafia do garnka z zupą.

Sprawdź: Aromatyczny i pełen smaku rosół? Dzięki tej 1 czynności stanie się wyjątkowo wyrazisty.

Nigdy nie doprawiajcie tak rosołu.

Jeśli wsypujecie sól do garnka z wodą już na samym początku, jeszcze zanim się ona zagotuje, mamy dla was złą wiadomość. Przez ten zabieg rosół wyjdzie wam mdły! Sól dodawana jeszcze przed zagotowaniem się wody sprawia, że cały aromat z mięsa i warzyw zostaje w pewien sposób „zablokowany” i pozostaje w środku składników. Będą więc one smaczne po ugotowaniu, jednak sam wywar wyjdzie wam do niczego. Do tego, wyniku działania soli, tłuszcz obecny w mięsie nie przeniknie dostatecznie do zupy, przez co jej kolor będzie blady.

Kiedy należy posolić rosół?

Dlatego sól należy dodawać do rosołu pod sam koniec gotowania – najlepiej na około pół godziny przed wyłączeniem palnika. Dzięki temu wydobędziecie całe bogactwo smaku i aromatu z mięsa oraz warzyw, a zupa będzie odpowiednio doprawiona. Ta zasada dotyczy również mieszanek przypraw, zawierających sól – na przykład popularnych „jarzynek” czy kostek rosołowych, choć nie polecamy stosowania takich „ulepszaczy” do rosołu, który wyjdzie bardzo smaczny bez tych dodatków.

Kiedy dodać przyprawy do rosołu?

Nieco inaczej należy postępować z niektórymi przyprawami. Liście laurowe możecie dodać już na samym początku, podobnie jak pieprz. Z kolei ziele angielskie lepiej dodać pod koniec, ponieważ jeśli będzie się gotować zbyt długo, może nadać zupie gorzkiego smaku. Dokładnie tak samo dzieje się ze świeżymi ziołami, takimi jak lubczyk i pietruszka. Te, tak jak sól, należy włożyć do garnka z rosołem na około pół godziny przed końcem gotowania.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close Cookmode