share

Włoski ser Burrata – jak poprawnie spożywać i serwować

by

Burrata – ser z Włoch

Burrata to sprężysta mozzarella o intrygującym kulistym kształcie, wypełniona kremową śmietanką. Często ser burrata nazywany jest przez smakoszy woreczkiem szczęścia. Podpowiadamy, co to jest burrata i jak podawać. Dodatkowo znajdziecie prosty sposób na sałatkę z burratą oraz wskazujemy, jak sprawdzić świeżość włoskiego sera.

Burrata – co to?

Biały ser burrata wytwarzany jest z krowiego lub bawolego mleka. Burrata ser o gładkiej, lśniącej teksturze i lekko słodkim smaku to specjał, który pochodzi z regionu Apulia (południowo-wschodnie wybrzeże Włoch). W procesie produkcji najpierw powstaje „woreczek” mozzarelli, który następnie wypełnia się śmietaną oraz strzępkami mozzarelli i zamyka się, formując koniec przypominający „czuprynkę”. Słowo „burrata” oznacza dosłownie „maślany”, co nawiązuje do delikatnego smaku i aksamitnej konsystencji wnętrza sera. Po przekrojeniu zewnętrznej warstwy ze środka wypływa bowiem kremowa słodkawa śmietanka.

Burrata – na zimno i na ciepło

Najlepiej smakuje burrata o temperaturze pokojowej, dlatego przed podaniem warto wyjąć ją odpowiednio wcześniej z lodówki. To ser, który nie wymaga specjalnych dodatków. Wystarczy skropić go oliwą, octem balsamicznym lub bazyliowym pesto i oprószyć solą i pieprzem. Najlepiej komponuje się z pomidorami, oliwkami, szynką parmeńską czy bagietką. Ser ten wspaniale smakuje też na gorąco jako dodatek do dań z makaronu lub warzyw. Położony na wierzchu potrawy i pieczony około 15 minut apetycznie się rozpływa.

Burrata – gdzie kupić?

Burrata jest dużo mniej popularna niż mozzarella ze względu na krótszy termin spożycia. Burrata jest także nieco droższa, ponieważ proces jej produkcji wymaga więcej zaangażowania. W Polsce można ją już jednak kupić nawet w popularnych marketach.

Włoska burrata – test świeżości

We Włoszech burratę często spotyka się zawiniętą w zielone liście rośliny zwanej złotogłowiem włoskim. Są one wskaźnikiem świeżości sera burrata. Dopóki liście pozostają jędrne i zielone, dopóty burrata jest świeża.

Burrata – proste przepisy

Na ogół burrata nie wymaga wielu przygotowań. Dodaje się ją do sałatki ze świeżych pomidorów lub jako składnik pizzy. Podpowiadamy, jak sprawić by klasyczna burrata z pomidorami i bazylią zamieniła się w prawdziwą ucztę.

Należy wziąć:

  • 200 g burraty
  • 2 dojrzałe pomidory
  • oliwę extra vergine
  • kilka listków bazylii
  • sól oraz pieprz do smaku

Najpierw pomidory myjemy i osuszamy. Kroimy w plastry. Następnie układamy dachówkowato, tak by utworzyły okrąg. Potem burratę osączamy z zalewy. Kładziemy na środku pokrojonych pomidorów i polewamy oliwą. Oprószamy solą i pieprzem. Na koniec dekorujemy listkami bazylii.

Idealnym dodatkiem do potrawy będą czarne oliwki lub marynowane kapary, które wzbogacą danie pod względem smakowym oraz wizualnym. Urozmaicimy je też, dodając jednego żółtego pomidora.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close Cookmode