share

Wędzenie ryb wraz z soleniem jako tradycyjna metoda konserwacji

by

Wędzenie ryb – metoda konserwacji i poprawiania smaku produktów

Wędzenie ryb to metoda konserwowania i poprawiania smaku produktów. Jednym z popularniejszych produktów po takiej obróbce są wędzone ryby. Co ważne, wędzenie ryb wiąże się z odpowiednim ich dosoleniem. To właśnie sól przygotuje ryby na dalszą obróbkę. Podpowiadamy, jak wygląda wędzenie ryb w praktyce.

Wędzenie ryb na ciepło i na zimno

Wędzenie ryb można podzielić na proces na ciepło lub na zimno. Rybę wędzoną na ciepło, np. łososia, wędzi się krótko, w wysokiej temperaturze (ok. 80 stopni przez trzy godziny). Podaje się ją najczęściej ciepłą lub lekko podgrzaną. Rybę wędzoną na zimno wędzi się przez dłuższy czas w niskiej temperaturze (20 – 30 stopni przez trzy doby).

Wielu wędkarzy samodzielnie wędzi złowione przez siebie okazy. Takie własnoręczne wędzenie ryb wymaga jednak odpowiedniego sprzętu. W sklepach można nabyć piecyki do wędzenia, w których można wędzić małe ilości ryby. Ryba będzie najsmaczniejsza, jeśli przed wędzeniem włoży się ją na kilka godzin do soli. Do wędzenia najlepiej nadają się tłuste ryby, lecz również okoń, dorsz i szczupak nabierają w dymie doskonałego smaku.

Wędzenie ryb – początek kulinarnej przygody

Wędzenie ryb to dopiero początek kulinarnej przygody. Aby jeszcze bardziej podkręcić ten przysmak, warto zrobić odpowiednie dodatki. Top 4 to:

  1. Salsę, chutney, mojo rojo
  2. Sałatkę ziemniaczaną w sosie na occie winnym
  3. Jajecznicę doprawioną koperkiem, szczypiorkiem lub bazylią
  4. Omlet ze świeżymi ziołami

Wędzenie ryb jest metodą, której dawniej bardzo powszechnie używano do konserwacji mięsa – zarówno ryb, jak i wołowiny czy wieprzowiny. W specjalnych wędzarniach, w których wieszano wymoczone ryby, które suszyły się i wędziły w dymie olchowym lub jałowcowym. Obecnie wędzenie ryb odbywa się głównie na skalę przemysłową.

Wędzenie ryb i solenie ryby

Ważne jest, by ryba, którą ma się solić, była bardzo świeża i dobrej jakości. Szczegółowo należy przestrzegać przepisu. Zbyt mała ilość soli może spowodować wytwarzanie przez bakterie toksyn, które powodują bardzo poważną chorobę (botulizm). Nasolone śledzie należy przed przyrządzeniem wymoczyć. Z reguły moczy się je w wodzie, przez 8 – 10 godzin. Czas zależny jest od tego jak słoną rybę chce się otrzymać. Zbyt krótko moczony śledź jest twardy i niezbyt dobry do marynowania. Śledź, który jest za bardzo namoczony, jest rozlazły i bez smaku.

Moczenie całych śledzi zbiera więcej czasu niż moczenie filetów. Używaj dużej ilości zimnej wody. Jeśli będziesz zmieniać wodę, odmaczanie będzie przebiegać szybciej.

Dawniej solono domowym sposobem zarówno ryby, mięso, jak i jarzyny. Była to prosta i tania metoda konserwacji. Poprzez zasalanie produktów spożywczych w roztworze solankowym lub solenie „na sucho”, powstrzymuje się mikroorganizmy przed rozmnażaniem się.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close Cookmode