share

Tytuł: Kafiru – sekret w liściach

by


Przyprawa bardzo popularna w kuchni azjatyckiej.

Liście kafiru

Liście kafiru pochodzą z drzewa kaffir, kaffir lime (Citrus hystrix) – polska nazwa „cytrus pofałdowany – papeda”, gatunek rośliny z rodziny rutowatych, owoce często potocznie nazywane są limonki kaffir. Krzew lub drzewko cytrusowe pochodzące z Indonezji, rosnące obecnie w stanie naturalnym na Hawajach i w Azji Południowo-Wschodniej: Singapurze, Indonezji, Malezji, Tajlandii i Laosie. W tych wymienionych Azjatyckich krajach prawie przed każdym domem rośnie drzewo kaffirowe. Drzewo najczęściej osiąga wysokość od 3 do 5 metrów. Kaffir lime uprawiany jest na całym świecie jako krzew ogrodowy. Wymaga odpowiednich warunków klimatycznych. preferuje wilgotne gleby, pełne słońce. Jest wrażliwy na zimno.

Sok oraz liście wykorzystywane są w medycynie indonezyjskiej, owoce są określane mianem „jeruk obat”, co dosłownie oznacza cytrus lekarski. Liście zawierają witaminę C. Sok ma właściwości owadobójcze.

Liście kafiru są błyszczące, ciemnozielone, dość charakterystyczne. Każdy liść jest wcięty i wygląda jak dwa połączone ze sobą. Jako przyprawa wykorzystywane są liście zarówno świeże jak i suszone. Liście kafiru są doskonałe do potraw azjatyckich, takich jak zupy, dania warzywne i curry. Liście wydzielają cudowny cytrynowy aromat i nadają potrawom efekt świeżości. Wzbogacają smak dań z drobiu, ryb i owoców morza. Przyprawia się nimi sałatki warzywne, oliwy i sosy. Liście kaffiru są składnikiem zupy Tom Yum Kung – tajskiej ostro-kwaśnej zupy składającej się m.in. z krewetek, z dodatkiem trawy cytrynowej i liści kaffiru. Zupy uznanej za symbol kuchni tajskiej i jedno z najbardziej znanych dań.


Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close Cookmode