Wątróbka drobiowa to danie, które dzieli Polaków. Jedni wspominają ją jako koszmar z dzieciństwa, inni wręcz uwielbiają. Jeżeli należycie do drugiej grupy, przepis zdecydowanie przypadnie wam do gustu. Jeśli natomiast do pierwszej – tym bardziej powinniście spróbować tej rewelacyjnej wersji, bo to idealna szansa, żeby odmienić swoje smaki.
Dobrze potraktowany i przyrządzony produkt przekona do siebie nawet największych sceptyków – wierzymy w tę zasadę. Jeżeli umie się postępować z drobiową wątróbką i wie się, z jakimi dodatkami oraz przyprawami najlepiej smakuje, można zachęcić do jej spróbowania każdego. Wśród przepisów dostępnych w naszym serwisie przyslijprzepis.pl znajdziecie wiele pomysłów na sposoby jej przyrządzenia i podania, np. z sosem malinowym, ze śliwkami, podana w warzywach lub jako przystawka na tostach, wątróbka faszerowana, w korzennym sosie, w galarecie lub po żydowsku na szaszłyku. Pasują do niej nie tylko standardowe dodatki, jak cebula, czosnek czy pieczarki, ale też słodkie i kwaskowate owoce, m.in. ananasy, morele, jabłka oraz gruszki. Dziś podzielimy się z wami przepisem babci Zosi na wyśmienitą wątróbkę w aksamitnym sosie śmietanowym z warzywami.
Wątróbka drobiowa – wartości odżywcze
Dlaczego w ogóle warto włączyć do diety te podroby? Powód jest prosty – wątróbka drobiowa to jeden z najbardziej bogatych w wartości odżywcze produktów odzwierzęcych. Jest bardzo dobrym źródłem białka, witaminy A, witamin z grupy B oraz żelaza. Wymaga niewiele obróbki przed smażeniem czy duszeniem. Wystarczy ją oczyścić z błonek i pokroić na mniejsze kawałki.
Jak zrobić wątróbkę drobiową – prosty przepis
Skladniki:
- 2 duże cebule
- 2 marchewki
- 500 g wątróbki drobiowej
- 170 g (1 szklanka) słodkiej śmietanki
- 4 łyżki masła klarowanego do smażenia
- garść świeżej natki pietruszki (opcjonalnie)
- duża szczypta sproszkowanej gałki muszkatołowej, soli i pieprzu
Sposób przygotowania:
- Cebule i marchewki zetrzyjcie na tarce na grubych oczkach;
- Na głębokiej patelni lub w woku podsmażcie utartą cebulę i marchew na rozgrzanym maśle klarowanym;
- Po paru minutach przykryjcie warzywa, żeby zaczęły się dusić. Duście aż marchew będzie miękka;
- Zdejmijcie warzywa z patelni;
- Podgrzejcie nowy tłuszcz;
- Wątróbkę oprószcie mąką i krótko podsmażcie na rozgrzanym maśle klarowanym;
- Dodajcie do wątróbki uduszoną marchew z cebulą i wymieszajcie. Kiedy całość się zagrzeje, doprawcie od serca gałką muszkatołową i podlejcie całość 1 szklanką słodkiej śmietanki;
- Gotujcie aż powstanie gęsty sos. Doprawcie do smaku pieprzem i solą.
Na sam koniec wątróbkę z warzywami doprawcie do smaku pieprzem i solą. Gotowe danie posypcie posiekaną świeżą natką pietruszki. Wspaniale będzie smakować z ziemniakami z wody lub kaszą gryczaną.
Wątróbka drobiowa – na co zwrócić uwagę, żeby była miękka?
Pamiętajcie o 2 kluczowych momentach w trakcie przygotowywania tej potrawy:
- Słodką śmietankę należy dodać dopiero pod koniec gotowania, inaczej nabiał rozwarstwi się i zepsuje danie;
- Nie należy też solić wątróbki przed smażeniem ani na początku smażenia, ponieważ wtedy wychodzi twarda. Sól do dań z wątróbki dodajemy dopiero na sam koniec.
[ Komunikat: kliknij tutaj prawym przyciskiem myszki, jeśli chcesz usunąć promowany tekst ]
Zamoczcie w tym wątróbkę, a wyjdzie mięciutka, delikatna i pełna smaku