share

Sensowna wersja: Pomysły na dania i właściwości granata: Jak jeść granata?

by

Granat, działanie owocu granatu, pestki granatu, sok z granatu, właściwości owocu granatu, sałatki z pestkami granatu, dodatki z pestkami granatu, przeciwutleniacze, witamina C, lekarstwo, granaty uprawiane, tradycje związane z granatem, zdrowie, bioaktywne substancje, kwas punikowy, olej z pestek granatu, kosmetyka z wykorzystaniem granatu, syrop z granatu, receptura syropu z granatu, przepis na syrop z granatu, granat jako zdrowy dodatek do dań.

Tekst przeredagowany:



Granat – zdrowe owoce z mnóstwem właściwości i witamin

Granat to owoc pokryty purpurową i twardą łupiną, który skrywa w sobie prawdziwe bogactwo wartości odżywczych i witamin. Działa on nie tylko na nasze samopoczucie, ale również regeneruje organizm i wydłuża życie. Często go jemy jako dodatek do dań lub przekąskę. Jak więc powinniśmy jeść granata? Oto kilka porad!

Owoc granatu – jak go jeść?

Pestki granatu, ze względu na swoje wyjątkowe smaki i kolory, mogą stanowić doskonały dodatek do sałatek. Aby je wyjąć z owocu, należy przekroić go na pół i lekko uderzać drewnianą łyżką od strony skórki, tak aby pestki łatwo wypadły do miski. Jeśli jest on mocno dojrzały, możemy go również obrać ze skórki i rozdzielić na cząstki, aby wydobyć soczyste kulki. Jednak największym smakołykiem dla wielu smakoszy jest sok z granatu, który zawiera dużo witaminy C i przeciwutleniaczy. Spożywanie tego soku chroni nas przed nowotworami, przyczynia się do obniżenia ciśnienia krwi i zmniejszenia stanów zapalnych. Zaleca się picie około 150 ml soku dziennie. Aby go wycisnąć, możemy skorzystać z wyciskarki do granatów lub po prostu wymieszać pestki w foliowym woreczku i wycisnąć je za pomocą wałka. Należy pamiętać, że sok powinien być przecedzony przed podaniem.

W jakich daniach podawać pestki granatu?

Pestki granatu doskonale sprawdzą się jako dodatek do sałatek. Wystarczy posypać nimi sałatkę i gotowe. Granat świetnie pasuje również do deserów i ciast. Ze względu na swój charakterystyczny słodko-kwaśno-gorzki smak, dobrze przełamuje słodycz potraw. Jest również doskonały jako dodatek do dań mięsnych, zwłaszcza z kurczakiem.

Właściwości owocu granatu

Owoc granatu jest bogaty w wiele cennych witamin, które neutralizują wolne rodniki. Potwierdzają to wyniki badań naukowych. Dzięki temu zdrowe komórki zachowują elastyczność skóry, nie poddając się procesom starzenia. Sok z granatu jest najbogatszym źródłem antyoksydantów, posiada trzy razy więcej antyoksydantów niż zielona herbata czy czerwone wino. Średni owoc granatu (100g) zawiera 85 kcal, 27g węglowodanów, 4g błonnika i 1,8g białka. Dostarcza aż 40% dziennego zapotrzebowania na witaminę C.

Granat to owoc stosowany od tysięcy lat nie tylko jako pokarm, ale również jako lekarstwo. Ma szerokie zastosowanie w medycynie i ma długą tradycję kulturową. Na przykład w starożytnej Grecji i Egipcie granat uważany był za świętą roślinę, a w medycynie chińskiej był symbolem długowieczności. Granaty uprawia się głównie w Azji, północnej Afryce i krajach basenu Morza Śródziemnego. Kojarzone są one z płodnością, a w niektórych kulturach, na przykład w Turcji, granat ma szczególne znaczenie podczas wesela. Oczekuje się, że ilość nasion wypadających z pękniętego granatu wskazuje na ilość przyszłych potomków.

Granat a zdrowie

Granat jest nie tylko smacznym owocem, ale również bardzo zdrowym. Zawiera wiele innych dobroczynnych mikroelementów, takich jak witamina C, niacyna, błonnik, kwasy organiczne, białko, potas, wapń i żelazo. Olej z pestek granatu jest rzadko występującym naturalnym źródłem kwasu punikowego, który jest kwasem tłuszczowym omega 5. Kwas ten niszczy wolne rodniki i wzmacnia właściwości ochronne organizmu.

Ponadto, granat prawdopodobnie łagodzi stany zapalne, pomaga przy astmie, wspomaga problemy trawienne i może nawet łagodzić gorączkę. Sok z granatu ma również działanie obniżające ciśnienie krwi. W kosmetyce właściwości ekstraktu z owocu granatu są nieocenione. Chroni skórę przed wolnymi rodnikami, aktywuje procesy regeneracji skóry, przyspiesza gojenie podrażnień, stymuluje komórki do produkcji kolagenu i elastyny, wygładza zmarszczki, zwiększa jędrność skóry, zmniejsza pory, poprawia ukrwienie i koloryt skóry.

Jak przygotować syrop z granatu?

Syrop z granatu to pyszny dodatek do jogurtów, deserów, marynat do mięs, sosów do sałatek czy drinków na bazie wina. Możemy go łatwo przygotować w domu. Wymieszaj około 1 łyżeczkę mąki ararutowej lub kukurydzianej z wodą. Podgrzej 1 szklankę soku z granatu, ale nie doprowadzaj go do wrzenia. Zdejmij z ognia, dodaj mąkę i 1-2 łyżki syropu klonowego. Przechowuj go w lodówce przez kilka tygodni.

Granat to nie tylko smaczne owoce, ale również bardzo zdrowe. Warto go jeść, nawet jako dodatek do dań. Jego charakterystyczny smak na pewno was zachwyci!


Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close Cookmode