share

Salsefia oraz skorzonera – przekłamane smakołyki, które zasługują na większe uznanie

by

Salsefia i skorzonera, czyli dwa warzywa korzeniowe nie są jeszcze częstymi gośćmi w naszych kuchniach. Dzięki modzie na poszukiwanie dawnych, zapomnianych smaków, salsefia i skorzonera maja szansę wrócić do łask. A warto je jeść, bo są nie tylko smaczne, ale i zdrowe. Koniecznie spróbujcie!

Skorzonera i salsefia to niepozorne korzenie, które nie zachęcają specjalnie swoim wyglądem, żeby je kupić. Pod skórką kryje się jednak głębia smaku i moc kulinarnych możliwości. Jak je jeść i czym się różnią?

Skorzonera – co to jest?

Skorzonera to warzywo korzeniowe, długie i wąskie, przypominające nieco wydłużoną marchewkę czy pietruszkę, o czarnej skórce i białym miąższu. Skorzonerę najlepiej obierać przy pomocy porządnego obieraka do warzyw – jest dość twarda. Powinniśmy też użyć do tego rękawiczek, bowiem skorzonera wydziela mocno klejący, farbujący ręce na czerwony kolor sok.

Skorzonera była uprawiana od VI wieku we Włoszech, a kiedy dotarła do Polski, częściej używano ją jako lekarstwo na ukąszenie żmii, stąd też jej inna nazwa wężymord. Przepis na przygotowanie tego warzywa można znaleźć w książce kucharskiej Pawła Tremo, kucharza króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Choć popularność skorzonera zyskała dopiero w XIX wieku. Aktualnie wraca do naszych jadłospisów po okresie zapomnienia.

Skorzonera – przepisy

Skorzonera – smak tego warzywa jest bardzo charakterystyczny. Skorzonera jest nieco ziemista w smaku, ale ma w sobie też nieco słodyczy. Skorzonera – jak jeść? Brązowe lub czarne korzenie skorzonery obiera się a następnie gotuje. Warto pamiętać, by obraną od razu włożyć do wody z dodatkiem soku z cytryny lub octu, bo warzywo bardzo szybko czernieje. Dawniej gotowano ją i smażono w cieście naleśnikowym.

Ugotowaną skorzonerę można podawać jak szparagi w towarzystwie klasycznych sosów. Warzywa mają podobny smak, choć skorzonera jest mniej delikatna. Oczywiście można ją podać z innymi dodatkami, na przykład z masłem i bułką tartą, dusić, smażyć w cieście i zapiekać. Sprawdzi się także pod postacią zupy. Możemy wykorzystywać ją tak samo jak inne warzywa korzeniowe, ma ciekawszy smak, więc będzie miłą odmianą od dobrze znanej marchewki czy pietruszki.

Dlaczego warto sięgnąć po to warzywo? Po pierwsze jest bardzo sycąca, idealna na zimowe chłody. Skorzonera zawiera witaminy z grupy B i C oraz w potas, wapń, sód, fosfor i magnez. To także źródło karotenu.

Salsefia – co to jest?

Nazwa salsefia bywa często używana zamiennie ze skorzonerą. To jednak dwa zupełnie inne warzywa. Dawniej skorzonera była określana jako czarna salsefia, ze względu na podobny kształt. Salsefia ma jaśniejszy kolor, przypomina pietruszkę.

Salsefia to starsza siostra skorzonery. Uprawiano ją już w starożytnej Grecji i Rzymie, skąd trafiła do Europy Środkowej. Podobnie jak skorzonera, początkowo uprawiana była dla celów medycznych. W porównaniu ze skorzonerą, salsefia ma jaśniejszy korzeń, w smaku jest mniej delikatna. Stosuje się je w kuchni wymiennie.

Skorzonera i salsefia – gdzie kupić?

Zarówno skorzonera, jak i salsefia jeszcze niedawno były trudne do zdobycia. Aktualnie znajdziemy je w większości dużych supermarketów, coraz częściej pojawiają się też w lokalnych sklepach z warzywami. Zapytajcie w swoim warzywniaku, możecie się zdziwić, że salsefia i skorzonera będą dostępne do kupienia.

Skorzonera i salsefia mają dość egzotyczne nazwy, ale nie powinniśmy bać się tych produktów. Eksperymentujcie w kuchni, a przekonacie się, że te warzywa dają całe mnóstwo różnych możliwości.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close Cookmode