share

Rezultaty zadziwiające: Jak wpłynie na ciebie dieta oparta wyłącznie na jajkach? Utrata nawet 5 kg.

by

Jeżeli bardzo lubicie jajka i chcielibyście zrzucić nieco kilogramów, może wam się spodobać dieta jajeczna. Trzeba być jednak bardzo ostrożnym przy jej stosowaniu.

Ten scenariusz często powtarza się co roku – lato się kończy, przychodzą pierwsze chłodniejsze dni, więc trzeba założyć nienoszone od kilku miesięcy długie spodnie. Okazuje się jednak, że choć przed wakacjami były dobre, teraz nie jesteście w stanie dopiąć guzika! Brzmi znajomo?

Przybranie na wadze nie jest niczym złym, jeżeli jednak sprawia to, że macie gorsze samopoczucie, trzeba coś z tym zrobić. Do wyboru jest wiele diet na obniżenie wagi, a jedną z nich jest dość kontrowersyjna dieta jajeczna. Sprawdźcie, na czym to polega.

Zasady diety jajecznej

Dietę jajeczną można zaliczyć do kategorii “diet cud”, ze względu na jej restrykcyjność i obiecaną szybką utratę wagi. Można ją stosować przez 5 dni lub 14, choć jest to opcja dla najbardziej wytrwałych. Dlaczego?

Na diecie jajecznej możliwe jest spożywanie tylko gotowanych jaj, w ilości 6 jajek dziennie. Należy więc zjadać po dwa gotowane jajka na śniadanie, obiad i kolację. Ponadto, nie powinny one gotować się zbyt długo – maksymalnie 10 minut. Istnieje kilka wariantów diety jajecznej:

  1. tradycyjna – w jadłospisie znajdują się jajka, warzywa o niskim indeksie glikemicznym (np. sałata) oraz jeden owoc – pomarańcza lub grejpfrut.
  2. jajeczno-grejpfrutowa – w ramach każdego posiłku należy zjeść 2 gotowane jajka oraz pół grejpfruta.
  3. ekstremalna – dozwolone są tylko jajka i woda.

Dieta jajeczna – efekty

Ze względu na to, że dieta jajeczna jest bardzo restrykcyjna, można się spodziewać szybkiej utraty wagi. 6 jaj zawiera zaledwie 900 kalorii – nawet, jeśli zdecydujecie się na wersję diety z grejpfrutem, to dzienna podaż kalorii wyniesie niewiele ponad 1000. To bardzo mało biorąc pod uwagę, że dorosły człowiek powinien przyjmować dziennie od 2000 do 2500 kalorii, by dostarczyć organizmowi niezbędnej mu energii do działania.

W związku z tym na diecie jajecznej, jak i każdej innej bardzo niskokalorycznej diecie, chudnie się szybko. Autorzy tego sposobu żywienia twierdzą, że możliwe jest zrzucenie 5 kilogramów w ciągu 5-6 dni.

Czy dieta jajeczna jest zdrowa?

Niestety, odżywianie się w ten sposób nie pozostaje bez wpływu na zdrowie. Odżywianie się samymi jajkami przez tydzień lub dwa tygodnie może wywołać duże spustoszenie w organizmie ze względu na duże ograniczenie kalorii oraz brak niezbędnych składników odżywczych dostarczanych z pożywieniem. Jajka są zdrowe, jednak organizm potrzebuje też witamin z innych produktów spożywczych. W dodatku w jajach znajduje się głównie białko, które spożywane w nadmiarze może negatywnie wpłynąć na nerki.

Dlatego w przypadku diety jajecznej, jak i innych „diet cud” dobrze jest zachować rozsądek i nie stosować ich zbyt często lub w ogóle, jeżeli wasze zdrowie na to nie pozwala.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close Cookmode