share

Przyczyną problemów z wyrośnięciem ciasta drożdżowego może być jakość mąki. Tylko z porządną mąką uzyskasz sprężyste ciasto.

by

Jakiej mąki użyć do ciasta drożdżowego?

Wybór rodzajów mąki w sklepach jest bardzo szeroki i może przyprawić nowicjuszy o lekki zawrót głowy. Jedne lepiej nadają się do wypieków, a inne – do chleba. Natomiast do ciasta drożdżowego dobrze pasuje mąka pszenna typ 500. Jeśli zamierzacie piec je na słodko, to wybierzcie krupczatkę, która jest gruboziarnista i w strukturze nieco przypomina kaszkę. Z kolei do pizzy lepiej nadaje się mąka poznańska, dzięki której ciasto dobrze się klei. Zwróćcie też uwagę na mąki typu 550 – zwłaszcza na mąkę chlebową. Zawiera ona dużo białka w porównaniu z innymi (ok. 12g/100 g), co zapewni doskonały wygląd ciasta i zagwarantuje, że dobrze ono wyrośnie.

Nie polecamy natomiast do tego typu ciasta mąki razowej. Nada się do pieczenia, ale ciasto nie wyjdzie tak sprężyste i puchate, jak to zrobione z mąki pszennej.

Dlaczego ciasto drożdżowe nie wyrasta?

Bardzo często powodem, dla którego ciasto drożdżowe nie rośnie, są nieprawidłowe proporcje użytych składników. Jeśli korzystacie z przepisów, wybierajcie takie, w których składniki są podane w gramach, a nie szklankach i łyżkach. Szklanka szklance nierówna: może pomieścić od 150 do 200 g produktu, a taka różnica jest bardzo istotna w przypadku drożdżowego ciasta.

Problem może też leżeć w temperaturze składników. Wszystkie muszą mieć jednakową temperaturę, najlepiej pokojową. Nigdy nie dodawajcie do ciasta zbyt ciepłego mleka ani jajek prosto z lodówki.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close Cookmode