share

Przeredagowany tytuł: XXL pierogi litewskie z chrupiącą skórką i obfitym farszem – idealne do podawania z barszczem.

by

Tekst:

Te pękate, zarumienione pierogi z charakterystycznym „warkoczykiem” kuszą smakiem, wyglądem i aromatem. Kibiny litewskie początkowo podawano z jagnięciną. Z czasem pojawiły się również kibiny z mięsem z kurczaka i polska odmiana – z wieprzowiną. Jeśli znudziły wam się do barszczu klasyczne uszka, ziemniaki lub gotowane pierogi z mięsem, pieczone pierogi z rumianą skórką będą sycącą odmianą i doskonałą propozycją na obiad. Są tak piękne, że wyglądają na trudne do wykonania, ale to jedynie złudzenie. Przepis jest prostszy niż myślicie.

Receptura na tę potrawę ma ponad 600 lat. Pochodzi z czasów, gdy na Litwie rządził książę Witold, a na jej terenach osiedlali się Karaimi, mniejszość etniczna wyznająca odmianę judaizmu. Książę Witold najbardziej lubił farsz z jagnięciny – był on także najpopularniejszy wśród jego podwładnych. W tej wersji pierogi są też najbardziej tradycyjne. Karaimskie gospodynie jednak z czasem zaczęły lepić kibiny z farszem drobiowym – hodowla drobiu na Litwie była wówczas bardzo popularna. Z czasem pojawiły się również inne odmiany tych pierożków, dostosowane pod smak i gust mieszkańców i turystów, w tym nawet z wieprzowiną, zakazaną wg karaimskich zasad religijnych.

Pierogi litewskie – z czym się je jada?

Obecnie to pyszne danie jest bardzo popularne i ma wiele różnych wariantów. Farsz można zrobić z jagnięciną, kurczakiem czy wieprzowiną, ale również z dziczyzną, indykiem czy grzybami. Zdarzają się również kibiny na słodko, z twarogiem. W przepisie poniżej zachęcamy do farszu z mięsem wieprzowym. Jest ono dość tłuste, dzięki temu mięsne nadzienie na pewno będzie wilgotne. Jest ono też łatwiej dostępne niż dobrej jakości jagnięcina.

W innych wersjach możecie też wykorzystać mięso drobiowe, wołowe lub baranie, jeśli akurat macie. Prosty farsz ma niewiele składników, ale jest pyszny. Po rozgryzieniu pierożka znajdziecie w nim również cebulkę, ewentualnie czosnek i przyprawy. Zdobione „warkoczami” pierogi litewskie w kształcie półksiężyców są pieczone w piekarniku na blasze.

Kibiny możecie podawać z barszczem czerwonym do popicia lub jako wkładkę do zupy. Możecie też zaserwować je z bulionem. Doskonałe będą również na zimno, jedzone z ręki – np. jako przekąska na imprezę czy na piknik.

Kibiny – przepis podstawowy

Składniki na ciasto:

  1. 0,5 kg mąki pszennej
  2. 1 kostka masła w temp. pokojowej
  3. 3 jajka
  4. 1 szklanka śmietany 36%
  5. 1 szczypta soli

Składniki na farsz:

  1. 1 kg karkówki wieprzowej
  2. 3-4 ząbki czosnku
  3. 2 średnie cebule
  4. majeranek
  5. sól i pieprz do smaku

Sposób przygotowania:

  1. Mięso zmielcie przez grube oczka, jak na kiełbasę (lub poproście o to jeszcze w sklepie).
  2. Posiekajcie czosnek, zmiażdżcie i zmieszajcie go z solą, dodajcie do mięsa.
  3. Posiekajcie cebule i podsmażcie ją na złoto, dodajcie do mięsa po ostudzeniu.
  4. Przyprawcie farsz solą, pieprzem i majerankiem.
  5. Wyróbcie mięso na gładką masę, w międzyczasie dodając do niego po trochu szklankę przegotowanej lub mineralnej wody. Może być też bulion.
  6. Farsz odstawcie na kilkanaście minut do lodówki, niech odpocznie.
  7. Na stolnicy lub dużym blacie posiekajcie mąkę z miękkim masłem w temp. pokojowej, posólcie szczyptą soli.
  8. Rozbijcie 2 całe jajka do kubeczka ze śmietaną i dodajcie je do ciasta na pierogi. Wyróbcie na gładką, jednolitą, plastyczną masę i odstawcie na kilkanaście minut do lodówki.
  9. Po tym czasie rozwałkujcie ciasto jak na makaron, wykrójcie większe niż standardowe krążki (zrobicie to np. pucharkiem do lodów).
  10. Nafaszerujcie pierogi mięsem i sklejcie je w warkocz.
  11. Ułóżcie kibiny na blasze wyłożonej papierem do pieczenia warkoczem w górę, roztrzepcie 3. jajko i posmarujcie nim pierogi po wierzchu. Dzięki temu zyskają rumianą skórkę.
  12. Pieczcie przez ok. godzinę w temp. 180 st. C.

Pierogi 10x delikatniejsze i smaczniejsze niż ruskie. Magia tkwi w cieście i skromnym farszu

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close Cookmode