Żurek na domowym zakwasie
Żurek na domowym zakwasie to tradycyjny polski przepis, który ma swoje korzenie w wielkanocnym stole. To zupa, która jest pełna smaku i bogactwa, dostarczającym niepowtarzalne doznania kulinarne. Przepis Ewy Wachowicz, znanej i cenionej kucharki, oferuje nie tylko zasady przygotowania żurku, ale również sposób na domowy zakwas – kluczowy składnik tej wyjątkowej zupy. Ciepły, pikantny i kremowy żurek Ewy Wachowicz to doskonała propozycja na rodzinne spotkanie lub wielkanocny obiad. Jej przepis to gwarancja niezrównanego smaku i satysfakcji z domowej kuchni. W końcu nie ma nic lepszego niż domowy żurek!
admin
Składniki:
- domowy zakwas na żurek
- włoszczyzna: 2 marchewki, 1 korzeń pietruszki, 0,5 selera, por, cebula
- kości wędzone wieprzowe
- 1 liść laurowy
- 3-4 kulki ziela angielskiego
- 4-5 kulek czarnego pieprzu
- 1 łyżeczka soli
- 2-3 suszone grzyby (można pominąć, ale fajnie wzbogacają smak żurku, więc jeśli są w domu, to warto dodać;))
- 400 g kiełbasy:
- – 250-300 g białej kiełbasy (najlepiej surowej, ale jeśli nie mam, sięgam po parzoną)
- – 100-150 g swojskiej, wiejskiej kiełbasy (można pominąć i wziąć samą białą)
- 100 g wędzonego boczku lub kiełbasa polska wędzona
- 2 ząbki czosnku
- 1-2 łyżeczki majeranku
- 1/2 szklanki śmietany do zup i sosów (12% lub 18%)
- 1 łyżka mąki
- sól i czarny pieprz do smaku
- jajka na twardo (po 1 jajku na talerz zupy)
- OPCJONALNIE:
- – 2 łyżki tartego chrzanu (kupny ze słoika lub tarty własnoręcznie – dodaję do zupy pod koniec gotowania i dokładnie mieszam; fajnie zaostrza smak żuru)
- – ziemniaki (pokrojone w kostkę, jak do zupy;)
Żurek na domowym zakwasie – jak zrobić?
- Wędzone kości wieprzowe myję, wkładam do garnka i zalewam wodą. Kiedy zagotują się dorzucam włoszczyznę, grzybki suszone, ziele angielskie, liść laurowy, czosnek, majeranek i przyprawy. Całość gotuję do miękkości. Po ugotowaniu włoszczyzny marchewki kroję na plasterki, kości obieram i mięso wrzucam do zupy.
- Między czasie gotuję jajka na twardo (u mnie ok. 10 minut). Po ugotowaniu i obraniu, kroję jajka na ćwiartki. Przygotowuję białą kiełbasę surową (gotuję i kroję na kawałki – wkładam na talerz do jajek). Następnie przygotowuję kiełbasę polską wędzoną lub inną ulubioną kiełbasę wędzoną.
- ZAKWAS NA ŻUR
- Składniki:
- 1 szklanka mąki żytnej razowej typ 2000
- 1 szklanka mąki żytnej razowej typ 1400
- 2 szklanki wody przegotowanej o temperaturze 60 stopni C
- 1 litr letniej wody przegotowanej
- 4 ząbki czosnku
- 2 piętki chleba razowego
- Przygotowanie:
- Mąkę razową wsypać do słoja, zaparzyć gorącą wodą, mieszać do uzyskania gęstej masy, następnie zalać letnią wodą i dokładnie wymieszać.
- Dodać piętki chleba i czosnek. Przykryć gazą i odstawić w ciepłe, ciemne miejsce na 4-5 dni.
- DOKAŃCZAM ZUPĘ.
- Do gotującego się wywaru dolewam zakwas na żurek (przed wlaniem dokładnie go mieszam, by rozprowadzić osadzająca się na dnie mąkę z zakwasu). Teraz śmietana, ale najpierw dolewam do niej kilka łyżek gorącego wywaru, dokładnie mieszam, by ją zahartować i aby się nie zważyła w gorącej zupie. Dopiero tak zahartowaną śmietanę wlewam do żuru, dokładnie mieszam i zagotowuję, aż zupa zgęstnieje. Jeśli trzeba, doprawiam do smaku solą oraz czarnym pieprzem.
- Można zaostrzyć do smaku tartym chrzanem. Mieszam i gotowe.
- Składniki:
Żurek na domowym zakwasie – dodatkowe informacje
Podaję na gorąco z kawałkami białej kiełbasy i pokrojonym (w połówki, ćwiartki lub plastry) jajkiem na twardo. Dla smaku i koloru posypuję siekaną pietruszką lub rzeżuchą;) Jako dodatek serwuję świeży chleb –z masłem lub bez.