Zupa krem z pieczonej dyni i papryki
Kiedy dni stają się coraz krótsze, a powietrze coraz chłodniejsze, nic nie rozgrzewa tak jak domowej roboty zupa. Ta oto propozycja to prawdziwy popis smaków jesieni. Zupa krem z pieczonej dyni i papryki to znakomity, rozgrzewający posiłek, idealny na chłodne, jesienne wieczory. Pełna warzyw, niska w kalorie, ale jednocześnie sycąca i tak pyszna, że trudno się nią nie zajadać. Intensywny smak pieczonej dyni komponuje się świetnie z delikatną słodyczą papryki. Łatwo dostępne składniki sprawiają, że będzie to doskonała propozycja nie tylko na co dzień, ale też na uroczysty obiad. Spróbuj tego cudownego kremu z dyni i papryki!
admin
Składniki:
- 1 średniej wielkości dynia
- 3 czerwone papryki
- 1 duża czerwona cebula
- 1 średniej wielkości marchewka
- 1 pietruszka
- 3 ząbki czosnku
- 1 l. bulionu
- oliwa/olej
- 2 łyżki masła
- pęczek świeżej natki pietruszki
- 1 cytryna
- przyprawy: sól, cukier, pieprz cytrynowy, papryka słodka, papryka ostra, pasta paprykowa, curry
Zupa krem z pieczonej dyni i papryki – jak zrobić?
-
Dynię dokładnie umyj i pozbaw nasion. Jeśli posiadasz młode warzywo zostaw skórkę, jeśli nie musisz ją obrać. Następnie miąższ pokrój na mniejsze kawałki (kostkę o krawędzi ok.2 cm.). Przełóż na blaszkę wyścieloną papierem do pieczenia, skrop oliwą i dopraw solą oraz pieprzem cytrynowym. Dopraw według własnego uznania.
Paprykę umyj pozbaw gniazd nasiennych, również wyłóż na blaszkę wyścieloną papierem do pieczenia. Kładź skórą do góry. Cebulę pokrój na 6-8 części, przełóż na blachę, posyp każdy kawałek szczyptą cukru. Marchewkę i pietruszkę obierz, pokrój na krążki o grubości do 1 cm. Przełóż na blachę,skrop oliwą i dopraw solą. Obok dołóż jeszcze czosnek, w łupinach.
Wszystkie warzywa piecz do miękkości. Cebula powinna lekko skarmelizować, skórka papryki może lekko się przypalić. Powinna być lekko czarna na bokach. Całość może potrwać od 30 do 45 min. w zależności od wielkości warzyw. - Warzywa kolejno przekładaj do garnka. Dynię razem z sokiem, który puściła. Paprykę możesz pozbawić skórki, chodź nie jest to konieczne (wszystko i tak będzie miksowane). Czosnek wyciśnij z łupiny. Dobrze upieczony powinien łatwo wyjść. Do warzyw dodaj świeżą natkę pietruszki, lekko tylko pokrojoną, skórkę otartą z wyszorowanej i sparzonej cytryny oraz sok z jej połówki. Wszystko stopniowo zalewaj bulionem przygotowanym wcześniej. Ilość rosołu zależy od gęstości jaką chcemy uzyskać. Wszystko dokładnie miksujemy. Następnie dokładamy masło oraz przyprawy. Niecałą łyżkę soli, papryki sproszkowane, curry, pieprz cytrynowy oraz pastę paprykową. Można użyć ajwaru, bądź innych past. Ja używam węgierskich past, które sprawdzają się doskonale. Wszystko jeszcze raz miksujemy.
Porady – dodatkowe informacje
Cukier dodany do cebuli spowoduje karmelizację, co daje dodatkowy aromat. Warto postarać się o młodą dynię, by móc dodać również skórkę, tak jest o wiele zdrowiej. Można podawać jak na zdjęciu skropione sokiem z cytryny i skórką z grzankami z chleba i pietruszką, ale świetnie sprawdzą się też różnego rodzaju sery długodojrzewające jak np. parmezan.
Zobacz inne przepisy
Poprzedni przepis: Zupa krem z pomidorów
Następny przepis: Zupa-krem z pasternaku i pora