ZAKWAS CHLEBOWY

ZAKWAS CHLEBOWY

Dziś chcemy podzielić się z Wami staropolskim sekretem, który pozwoli na przygotowanie domowego pieczywa o niepowtarzalnym smaku i aromacie. Przepis na zakwas chlebowy to nieodłączny element każdej piekarni. Po jego przygotowaniu, możliwości są praktycznie nieograniczone – zarówno jeżeli chodzi o rodzaj chleba, jak i o dodatki, które możemy umieścić w cieście. Na przykład, zakwas chlebowy świetnie sprawdza się w przepisach na chleb żytni, pszenno-żytni czy pełnoziarnisty. Spróbuj samodzielnie zrobić zakwas i odkryj niepowtarzalny smak prawdziwego, domowego chleba.

Składniki:

  • Składniki na 1 porcję – potrzebne są 5 takich porcji
  • 100 gram mąki pszennej chlebowej lub żytniej
  • 100 gram wody

Przepis na zakwas chlebowy

  1. 1.
    Dzień pierwszy:

    Odmierzoną ilość mąki wsypać do słoika lub naczynia szklanego, dodać wodę i dokładnie wymieszać. Naczynie nakryć gażą lub ściereczką, pozostawić w ciepłym miejscu na 24 godziny. Temperatura, w której zakwas najlepiej pracuje, to 21-25 stopni Celsjusza.

  2. 2.
    Następnego dnia (po ok. 24 godzinach) i przez kolejne 3 dni dodawać mąkę i wodę w ilościach: 100 gr mąki i 100 gr wody. Zakwas wymieszać i pozostawić do fermentacji.
  3. 3.
    Zakwas jest gotowy do użycia, kiedy po wrzuceniu pół łyżeczki zakwasu na szklankę wody, zakwas wypłynie na wierzch. Jest to oznaka, że możemy go użyć do wypieku chleba.
  4. 4.
    Jeśli planujemy częste pieczenie chleba: codzienne lub co drugi dzień, to należy go dokarmiać w wymienionych ilościach. Jeśli zaś będziemy używać go rzadziej, to należy go przechowywać w lodówce i przynajmniej raz na tydzień nakarmić. Na kilka godzin przed użyciem należy go wyjąć z lodówki, aby zaczął od nowa pracować.

ZAKWAS CHLEBOWY – dodatkowe informacje

1. Jeśli na powierzchni zakwasu wytworzy się „woda”, jest to efekt uboczny procesu fermentacji, czyli alkohol. Oznacza to, że proces jest zakończony i należy nasz zakwas „nakarmić”.

2. Naczynie, które używamy do przechowywania zakwasu, nie powinno być metalowe. Ja używam szklanego słoja. Można również użyć szklanej miski.

3. Do mieszania zakwasu używam drewnianej łyżki.


Zobacz inne przepisy


Poprzedni przepis: Zakwas na barszcz
Następny przepis: Zakręcone naleśniki ze szpinakiem i fetą

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close Cookmode