Tort czekoladowy z wiśniami
Tort czekoladowy z wiśniami to prawdziwy rarytas dla miłośników intensywnych smaków. Ten wykwintny deser łączy w sobie gładką, aksamitną czekoladę z pysznymi, soczystymi wiśniami, co sprawia, że jest idealny na każdą okazję. Zarówno dzieci, jak i dorośli zakochają się w jego smaku od pierwszego kęsa. Wykorzystana czekolada to prawdziwe źródło magnezum, potasu i żelaza, a wiśnie dostarczają nam cennych witamin i minerałów. Każda warstwa tortu kryje w sobie pełnię smaku, który długo pozostaje w pamięci. Torcik czekoladowy z wiśniami to prawdziwe mistrzostwo w kreowaniu smaku.
admin
Składniki:
- Wiśnie w alkoholu:
- 350 g świeżych lub mrożonych wiśni
- 3 łyżki cukru
- 100 ml wódki
- 100 ml innego alkoholu, np. Amaretto, likieru wiśniowego
- Biszkopt kakaowy:
- 6 dużych jajek
- 130 g mąki pszennej
- 40 g kakao
- 180 g cukru
- Krem czekoladowy:
- 500 ml śmietany kremówki 30% lub 36%
- 250 g schłodzonego serka mascarpone
- 100 g gorzkiej czekolady
- 100 g mlecznej czekolady
- 1 – 2 łyżki cukru pudru
Tort czekoladowy z wiśniami – jak zrobić?
-
1. Wiśnie w alkoholu:
Wiśnie ( mrożonych nie trzeba wcześniej rozmrażać ) przełożyć do słoika i zasypać cukrem. Odstawić na 1 godzinę do puszczenia soku ( mrożone na 2 godziny ), następnie zalać je alkoholem. Słoik zakręcić i wstawić do lodówki. Tę czynność wykonać co najmniej 24 godziny przed planowanym robieniem tortu ( im dłużej wiśnie będą się moczyć w alkoholu tym lepiej ). -
2. Biszkopt:
Wszystkie składniki na biszkopt powinny być w temperaturze pokojowej.
Mąkę pszenną i kakao wymieszać i przesiać. Białka oddzielić od żółtek. Białka ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę. Następnie stopniowo dodawać cukier, łyżka po łyżce, miksując przez około 20 – 30 sekund po każdym dodaniu, aż do wyczerpania cukru. Dodawać żółtka, jedno po drugim i miksować na niskich obrotach miksera.
Wsypać przesiane suche składniki i BARDZO delikatnie wymieszać je szpatułką lub łyżką z pianką żółtkową, do połączenia. Należy mieszać naprawdę bardzo delikatnie, aby nie zniszczyć pęcherzyków powietrza ( w przepisie nie ma proszku do pieczenia, biszkopt rośnie tylko dzięki dobrze ubitym białkom ).
Dno tortownicy o średnicy 24 cm wyłożyć papierem do pieczenia, boków niczym nie smarować. Delikatnie przelać ciasto, wyrównać. Piec w temperaturze 160° – 170°C przez około 30 minut, do suchego patyczka.
Po upieczeniu biszkopt wyjąć z piekarnika i z wysokości około 60 cm upuścić je w formie na podłogę. Dzięki temu zabiegowi biszkopt nie opadnie. Wystudzić w uchylonym piekarniku.
Gdy biszkopt całkowicie wystygnie ostrym nożem oddzielić jego boki od tortownicy. Można odwrócić go spodem do góry aby wierzch się wyrównał ( biszkopty kakaowe zawsze rosną z minimalną górką ). -
3. Krem czekoladowy:
Czekoladę posiekać.
Śmietanę kremówkę przelać do garnuszka. Postawić na palnik i podgrzewać. Podgrzewać do momentu aż będzie bardzo gorąca, prawie wrząca, ale nie dopuścić do zagotowania. Dodać posiekaną czekoladę i odstawić na chwilę. Następnie wymieszać do całkowitego rozpuszczenia się czekolady i otrzymania gładkiego, jednolitego sosu czekoladowego. Wystudzić do temperatury pokojowej, następnie przykryć folią spożywczą i wstawić do lodówki na minimum 12 godzin.
W związku z tym że krem musi spędzić w lodówce co najmniej 12 godzin, należy go przygotować wieczór wcześniej. -
4. Wykonanie tortu:
Wiśnie dobrze odsączyć na sitku, dodatkowo osuszyć na ręczniku kuchennym. Z zalewy alkoholowej pozostałej po moczeniu wiśni odmierzyć około 3/4 szklanki.
Krem czekoladowy wyjąć z lodówki i ubić razem z serkiem mascarpone oraz cukrem pudrem do otrzymania gęstego kremu ( nie ubijać zbyt długo by krem się nie zwarzył ). Odłożyć 4 łyżki kremu do posmarowania wierzchu i boków tortu.
Biszkopt przekroić na 3 równe blaty. Jeden z blatów ułożyć na paterze i nasączyć go 1/3 części przygotowanej zalewy alkoholowej. Wyłożyć połowę kremu czekoladowego, wyrównać. W krem powciskać,połowę ilości wiśni. Przykryć drugim blatem biszkoptowym, nasączyć połową pozostałego alkoholu, wyłożyć resztę kremu, wyrównać. W krem powciskać pozostałe wiśnie. Przykryć ostatnim blatem biszkoptu i nasączyć go pozostałym alkoholem. Boki i wierzch posmarować odłożonym kremem.
UWAGA: Wiśnie można od razu wymieszać z kremem ( po odłożeniu tych kilku łyżek ) i tak wykładać na tort.
Tort dowolnie udekorować i wstawić do lodówki na kilka godzin, a najlepiej na całą noc.
Tort czekoladowy z wiśniami – dodatkowe informacje
Biszkopt najlepiej jest upiec dzień wcześniej; ja tak robię, wówczas lepiej się przekrawa na blaty.