Szopka z piernika

Szopka z piernika

Szopka z piernika to magiczne połączenie tradycji bożonarodzeniowych i słodkich rozkoszy. Wymaga ona zarówno kreatywności jak i cierpliwości, ale finalny efekt bez wątpienia wynagrodzi te wysiłki. Przepis na szopkę z piernika obejmuje zarówno swój kulinarny, jak i artystyczny aspekt, tworząc w pełni jadalne, pachnące korzennymi przyprawami dzieło sztuki. Szopka ta z pewnością stanie się niezapomnianą ozdobą bożonarodzeniowego stołu. W procesie tworzenia można użyć dowolnego makaronu do dekoracji, co umożliwia wcielenie w życie najbardziej kreatywnych pomysłów. Przepis ten zapewnia krok po kroku, jak stworzyć nie tylko smakowite, ale i estetycznie zachwycające dzieło.

Składniki:

  • 2 kg mąki
  • 60 dkg cukru pudru
  • 80 dkg miodu
  • 30 dkg margaryny
  • 10 jaj
  • 4 łyżeczki sody
  • 6-8 łyżek przyprawy do piernika
  • 4-5 łyżeczek kakao (opcjonalnie)
  • Dodatkowo do posmarowania ciasta 2 białka jaja
  • Lukier do dekoracji szopki:
  • 2 białka
  • 40-50 dkg cukru pudru
  • kilka kropli soku z cytryny

Szopka z piernika – jak zrobić?

  1. Na stolnicy wymieszać wszystkie składniki suche, w środku zrobić dołek, wbić do niego jajka, wlać roztopione chłodne masło i miód i zagnieść na jednolitą masę. Ciasto zawinąć w folię do żywności i włożyć do lodówki na całą noc, aby ciasto odpoczęło. Przygotować szablony szopki.
  2. Na drugi dzień ciasto zagnieść, rozwałkować na grubość 3-4mm i wykrawać za pomocą noża do pizzy i szablonów poszczególne części szopki, figurki, choinki i podstawę szopki. Jeżeli chcemy okno mieć w szopce to należy jeszcze przed pieczeniem wyciąć otwory.
  3. Części szopki położyć na blaszce wyłożonej pergaminem, posmarować białkiem, włożyć do nagrzanego piekarnika do 190-200 stopni i piec 8-10 minut. Po upieczeniu odstawić do wystygnięcia.
  4. Elementy szopki łączymy ze sobą za pomocą karmelu (4 łyżki cukru rozpuścić na małej patelni) lub za pomocą lukru (1/2 łyżeczki wody i 2-3 łyżki cukru pudru, ucieramy łyżką, lukier ma być gęsty). Przy sklejaniu szopki należy użyć jakiś przedmiotów jako podpórki. Ja użyłam moich książek. Zostawię do wyschnięcia. Jak już szopka jest sklejona przygotowujemy lukier.
  5. Białko ubijamy, jak tylko się spieni zaczynamy stopniowo, porcjami dodawać przesiany cukier puder. Ilość cukru zależy od wielkości białek. Lukier nie może być za rzadki, bo będzie się rozlewał. Utarty lśniący lukier dajemy do woreczka foliowego (najlepsze są takie na mrożonki, bo są mocne), woreczek zwijamy w stożek i odcinamy rożek, tak aby powstał malutki otworek i dekorujemy szopkę według własnego pomysłu.
  6. Poszczególne części szopki:

    1x tył szopki 16,5×29

    17×19

    2x bok szopki 16,5×17,5

    1x dach szopki prawy 17,5×21

    1x dach szopki lewy 17,5×29

    1x podstawa szopki

    figurki, żłobek, choinki, zwierzątka,

Słowa kluczowe: szopka z makaronu krok po kroku, szopka bożonarodzeniowa z piernika, szopka z piernika szablon, szopka z piernika, jak zrobić szopkę.

Szopka z piernika – dodatkowe informacje

Lukru do dekorowania szopki można użyć również do sklejania, ale szopka wytrzyma tylko ok. 2 miesiące. Jak lukier całkowicie wyschnie, to szopka poskłada się jak domek z kart, więc nie polecam. Najlepszy jest karmel albo lukier z wody i cukru.


Zobacz inne przepisy


Poprzedni przepis: Sznycle z szynki w sosie grzybowym
Następny przepis: Szparagi w prostym sosie maślano - cytrynowym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close Cookmode