Solianka-słowiańska zupa gulaszowa
Czy jest coś bardziej kuszącego na dziewiczym mrozie niż gorąca, rozgrzewająca zupa gulaszowa? Przepis, którym zamierzamy się dzisiaj podzielić, pochodzi od znanej polskiej szef kuchni – Magdy Gessler. Jej wersja tradycyjnej gulaszowej to prawdziwy hołd dla kulinarnego dziedzictwa Słowian – jest to autentyczna Solianka. Zupa ta to połączenie soczystego mięsa, świeżych warzyw oraz przypraw, które razem tworzą unikalny, głęboki smak. Choć przygotowanie może zająć trochę czasu, efekt końcowy na pewno to wynagrodzi. Aromatyczna i nasycająca gulaszowa Magdy Gessler to prawdziwy komfort dla Twojego podniebienia.
admin
Składniki:
- Porcja na 6-litrowy garnek
- 1 kg mięsa wieprzowego
- 1/2 kg kiełbasy wędzonej (śląska, chłopska)
- 20 dkg wędzonego boczku
- 3 marchewki
- 1 seler
- 2 cebule
- 3 ząbki czosnku
- 1 duża czerwona papryka
- 6 ziemniaków
- 4 duże ogórki kiszone
- szklanka soku z ogórków kiszonych
- 2 łyżki smalcu
- 2 łyżki przecieru pomidorowego
- łyżka papryki mielonej
- sól, pieprz do smaku
- 3 liście laurowe
- 5 ziaren ziela angielskiego
- zasmażka (2 łyżki smalcu, 2 łyżki mąki)
- natka pietruszki
- 250 ml gęstej, kwaśnej śmietany
Solianka-słowiańska zupa gulaszowa – jak zrobić?
-
1.
W 4 l wody gotujemy warzywa-seler w całości i marchew pokrojoną w kostkę razem z liśćmi laurowymi, zielem angielskim i kawałkiem boczku. Całość lekko solimy. -
2.
Na głębokiej patelni rozgrzewamy smalec. Mięso kroimy w kostkę, wrzucamy na tłuszcz i przyrumieniamy. Dodajemy kiełbasę pokrojoną w półplasterki oraz cebulę pokrojoną w kostkę. Podsmażamy do zeszklenia cebuli i dodajemy zmiażdżony czosnek. Na koniec dajemy na patelnię paprykę w proszku i koncentrat pomidorowy. Do garnka z warzywami wrzucamy całe dobro z patelni. Patelnię opłukujemy wywarem z garnka i wlewamy do zupy. Trochę ją solimy i pieprzymy. Przykrywamy garnek pokrywką. Gotujemy zupę ok. godziny, aż mięso będzie bardzo miękkie. Teraz ziemniaki kroimy w kostkę i wrzucamy do zupy, gotujemy je do miękkości. Ogórki kroimy w półplasterki, wrzucamy do zupy w momencie, gdy wszystko będzie miękkie. Wlewamy sok ogórkowy. Na koniec robimy zasmażkę z mąki i smalcu. Zaciągamy nią zupę. -
3.
Gotową zupę wlewamy do talerzy, posypujemy obficie posiekaną natką pietruszki i kładziemy kleks śmietany. Solianka gotowa!
Porady – dodatkowe informacje
Solianka to zupa wiejska. Nazwa jej pochodzi od słowa „sioło”, czyli wieś. Pierwotnie nie dodawano do niej pomidorów, kaparów, oliwek czy cytryny. Z biegiem czasu zaczęto soliankę wzbogacać o te składniki. W zależności na jakim wywarze ją się gotuje rozróżniamy solianki mięsne, rybne i grzybowe. W zupie tej obowiązkowymi składnikami są cebula, kiszone ogórki, pasta pomidorowa i sok z ogórków (w soliankach mięsnych) i cytryna (w soliankach rybnych i grzybowych) oraz dużo zieleniny i kwaśnej, gęstej śmietany. Nasza solianka pochodzi z przepisu babci Kseni.
Zobacz inne przepisy
Poprzedni przepis: Soljanka ze wschodu rodem
Następny przepis: Sorbet pomarańczowy