Sok z kiszonych buraków

Sok z kiszonych buraków

Zastanawialiście się kiedyś jak wykonać sok z kiszonych buraków? Ten prozdrowotny napój to prawdziwa bomba witamin, zwłaszcza dla tych, którzy lubią korzystać z dobrodziejstw naturalnych produktów. Sok z kiszonych buraków to staropolski sposób na zimę, doskonały na podtrzymanie odporności i poprawę samopoczucia. Buraki będą nam potrzebne do przygotowania tego cennego napoju. Właściwie każdy przepis na sok z kiszonych buraków wygląda podobnie, a różnice polegają na ilości składników lub czasie kiszenia. Dziś postaramy się przybliżyć Wam podstawowe zasady przygotowania takiego soku.

Składniki:

  • dowolna ilość czerwonych buraków
  • Przyprawy na 4 l słój:
  • 5-4 pokrojone w plasterki ząbki czosnku
  • 6-7 plasterków imbiru
  • 4 liście laurowe
  • 6-8 kulek ziela angielskiego
  • łyżeczka pieprzu kolorowego
  • łyżeczka kolendry
  • łyżeczka kozieradki
  • Zalewa: na 1 litr wody przefiltrowanej łyżka soli morskiej

Sok z kiszonych buraków – jak zrobić?

  1. Dokładnie wymyte, wyszorowane buraki ze skórą kroję na plastry i kawałki. Układam w naczyniu przekładając przyprawami do 3/4 wysokości.
  2. Sól rozpuszczam w przefiltrowanej wodzie i zalewam buraki tak, aby zalewa pokryła buraki. Zakładam (nie dokręcam) przykrywkę. Buraki kiszą się w temperaturze pokojowej około 14 dni. Koniecznie systematycznie mieszamy i zdejmujemy pianę.
  3. Gdy sok jest wystarczająco kwaśny, odcedzam go przez gęste sito. Rozlewam do wysterylizowanych butelek lub słoików, zakręcam i przechowuję w chłodnym miejscu.

Sok z kiszonych buraków – dodatkowe informacje

Nie dokręcam słoika. Podczas fermentacji wydziela się sporo gazu, który musi znaleźć ujście. „Nie trzeba zakręcać słoików. Zakrętka ma zabezpieczyć przed opadaniem na powierzchnię zarodników pleśni i nieco ograniczyć dopływ powietrza. Dodatkowo podczas fermentacji wydziela się sporo gazu, który musi znaleźć ujście, dlatego dobrze jest delikatnie odgazowywać słoiki co jakiś czas albo właśnie zostawić je niedokręcone (piszemy tu oczywiście o kiszeniu w solance, w przypadku innych typów fermentacji dokładny opis przygotowania podajemy w konkretnych rozdziałach). Autorki: Kaja Nowakowska Małgorzata Ruszkowska „Dzikie kiszonki i inne fermentacje”. Pierwsza jest biologiem, druga etnologiem z wykształcenia.


Zobacz inne przepisy


Poprzedni przepis: sok z gotowanej marchewki
Następny przepis: Sok z malin bez gotowania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close Cookmode