Rogale Świętomarcińskie – Krok Po Kroku
Kiedy nadchodzi listopad, w Poznaniu pojawiają się Rogale Świętomarcińskie. To tradycyjne ciastko z osobliwym kształtem, nadziane białym makiem i bakaliami, jest symbolem Święta Świętego Marcina. Tworzenie tego ciasta to prawdziwe wyzwanie cukiernicze, do którego warto się przygotować. Dzięki naszemu przepisowi, krok po kroku nauczysz się, jak zrobić rozpływające się w ustach ciasto na rogale świętomarcińskie. Zrozumiesz, czym są tajemnicze „dziury” w cieście i jak uzyskać charakterystyczny, krucho-chrupiący efekt. Ta receptura pozwoli Ci odkryć tajniki poznańskiej tradycji bez ruszania się z domu.
admin
Składniki:
- Składniki na około 10-12 rogali
- Na ciasto półfrancuskie:
- 500 gr mąki pszennej
- 200 ml lekko ciepłego mleka
- 60 gr cukru
- 60 gr masła roztopionego i ostudzonego
- 2 żółtka
- 10 gr świeżych drożdży
- szczypta soli
- 150 gr masła (zamrożonego)
- Na masę makową:
- 200-250 gr białego maku
- 120 gr cukru
- 100 gr miodu
- 50 gr migdałów
- 20-30 gr rodzynek
- 40 gr masła
- 1 łyżka skórki pomarańczowej
- 2 białka
- 100 gr zmielonych biszkoptów
- parę kropel aromatu migdałowego
- Lukier:
- 1 szkl cukru pudru
- sok z połówki cytryny
- 1-2 łyżki ciepłej wody
- Dodatki:
- do obsypania rogali posiekane migdały lub orzechy
Rogale świętomarcińskie – krok po kroku – jak zrobić?
- Najlepiej zacząć od zaparzenia i gotowania maku.
Mak wsypujemy do garnka i zalewamy wrzącą wodą tak aby wody było ponad mak i gotujemy na najmniejszym ogniu, czasami mieszając przez około 30 min. Następnie odsączamy go na sicie wyłożonym gazą. Na czas przygotowania ciasta odstawiamy mak na bok aby mógł swobodnie odsączyć się. - W garnuszku umieszczamy około 60 ml ciepłego mleka i w kruszymy do niego drożdże wraz z 1 łyżeczką cukru. Odstawiamy do ruszenia (wyrośnięcia).
-
W misce umieszczamy mąkę, żółtka, pozostały cukier oraz mleko. Następnie wlewamy nasze wyrośnięte drożdże i zaczynamy wyrabiać ciasto. Podczas wyrabiania wlewamy roztopione masło.
Wyrobione ciasto odstawiamy do wyrośnięcia na około 30-40 min. - Kiedy ciasto wyrośnie odgazowujemy je (zagniatamy ponownie) i wałkujemy na kształt prostokąta. Wyjmujemy masło z zamrażarki i ścieramy je na grubych oczkach tarki do miski. Następnie obsypujemy 2/3 ciasta tym masłem, pozostawiając 1/3 pustą.
- Następnie składamy ciasto na 3 zaczynając od strony pustej bez masła.
- Następnie obracamy ciastem o 90 stopni.
-
Lekko go pozaciskać na bokach i znów wałkujemy na prostokąt z wielka ostrożnością by masło nam nie wyszło bokami. Składamy go ponownie na 3 i chowamy do lodówki na około 30 min.
Czynność ta powtarzamy jeszcze 2 razy schładzając ciasto w lodowce za każdym razem przez około 30 min. -
W czasie kiedy ciasto leżakuje w lodówce, szykujemy masę makową.
Odsączony mak, mielimy w maszynce na najmniejszych oczkach trzy razy ( ja zmieliłam dwa gdyż lubię aby mak był bardziej wyczuwalny). -
W garnuszku rozpuszczamy miód z masłem i dodajemy do maku. Dodajemy także posiekane migdały, rodzynki, skórkę pomarańczową, cukier, zmielone biszkopty oraz parę kropel aromatu migdałowego.
Na sam koniec ubijamy białka na sztywno i dodajemy do masy. Mieszamy wszystko i odstawiamy do lodówki. - Ciasto po ostatnim leżakowaniu wałkujemy na kopnięty prostokąt o grubości 0,5 cm i wycinamy z niego trójkąty. Moje u podstawy miały około 8-10 cm.
- Następnie nakładamy na każdy trójkąt masę makową.
-
Zaczynamy zwijanie rogalików od dołu i nie bójmy się, że masa wychodzi bokami ( tak ma być ;).
Po pierwszym zagięciu dołu rogalika, nacinamy go nie do końca tworząc „nóżki” i zwijamy dalej, zakładając górny róg pod spód. - Gotowe rogaliki odkładamy na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia na około 20-30 min do napuszenia.
-
Rogaliki pieczemy do ze złocenia w 180 stop. przez około 20-25 min.
Po upieczeniu smarujemy rogaliki lukrem i posypujemy posiekanymi drobno orzechami. Smacznego!!
Rogale Świętomarcińskie – dodatkowe informacje
Najlepiej na początku pracy postawić koło siebie wagę z funkcją tarowania, gdyż będziemy jej często używać.