Rassolnik, czyli zupa ogórkowa po rosyjsku
Rassolnik to tradycyjna rosyjska zupa, której głównym składnikiem są kiszone ogórki. Odpowiednie przyprawy i proces gotowania nadają jej niepowtarzalny smak i aromat, którym zaskakują gości wielu rosyjskich domów. Ten gęsty i pożywny rosół, często podawany z pieczywem, stanowi główny posiłek wielu Rosjan, szczególnie w chłodne zimowe dni. Teraz i ty masz szansę przenieść tę klasyczną rosyjską kuchnię do swojego domu! Bez względu na to, czy znasz rassolnik z własnego doświadczenia, czy też tego staroświeckiego dania jeszcze nie spróbowałeś, z pewnością docenisz jego unikalny smak i kulinarną prostotę.
admin
Składniki:
- 0,5kg karkówki
- 8 szklanek wody
- 4 średnie ogórki kiszone
- 1 duża marchewka
- 1 cebula
- 2 duże ziemniaki
- 1/2 szklanki kaszy pęczak
- 3 łyżeczki koncentratu pomidorowego
- 2 liście laurowe
- 2 ziela angielskie
- sól
- pieprz
- olej do smażenia
Rassolnik, czyli zupa ogórkowa po rosyjsku – jak zrobić?
- Mięso myjemy i osuszamy. Zalewamy je zimną wodą, dodajemy liście laurowe i ziela angielskie i gotujemy około godziny na średnim ogniu pod przykryciem. Zdejmujemy powstałe szumowiny.
- Po tym czasie mięso wyjmujemy, lekko studzimy i za pomocą widelca lub rękoma dzielimy ja na mniejsze kawałki (wzdłuż włókien). Pęczak gotujemy 5 minut krócej niż podany czas na opakowaniu.
- Ziemniaki obieramy i kroimy w kostkę, a ogórki drobno siekamy. Cebulę kroimy w kostkę, marchewkę ścieramy na grubych oczkach tarki. Na patelni rozgrzewamy olej, szklimy cebulę, następnie dodajemy marchewkę i smażymy 3-4 minuty.
- Dodajemy koncentrat pomidorowy, dokładnie mieszamy i warzywa przekładamy do wywaru mięsnego. Dodajemy również pokrojone w kostkę ziemniaki. Gotujemy do miękkości ziemniaków.
- 5 minut przed końcem dodajemy pokrojone ogórki wraz z sokiem, rozdrobnione mięso i pęczak. Zupę doprawiamy do smaku. Życzę smacznego 🙂
Rassolnik, czyli zupa ogórkowa po rosyjsku – dodatkowe informacje
Zupa najlepiej smakuje dnia następnego, gdy smaki się przegryzą.
Zobacz inne przepisy
Poprzedni przepis: Ramen na bulionie wołowym z kością
Następny przepis: Ratafia czyli torcik z owocami lata