Prawdziwy razowiec

Prawdziwy razowiec

Prawdziwy razowiec to unikalny rodzaj chleba, który wyróżnia się niezwykle mocnym smakiem i zdrowymi właściwościami. Jego ciemne ciasto jest bogate w błonnik, co sprawia, że jest on niezwykle sycący i doskonały dla osób dbających o zdrową dietę. Razowiec ma grube, chrupiące skórki i ciężką, ale jednocześnie wilgotną i pełną smaku konsystencję. Jego przygotowanie wymaga cierpliwości, ale efekt końcowy z pewnością wynagradza wszelkie trudy. Idealny na śniadanie, kolację lub jako dodatek do zupy.

Składniki:

  • 200g mąki żytniej razowej typ 2000
  • 300g mąki żytniej pszennej typ 2000
  • ok 8 łyżek zakwasu
  • ok 400 ml przegotowanej letniej wody
  • 1 łyżeczka soli
  • ok. 1/4 szklanki siemienia lnianego
  • ok 1/4 szklanki łuskanego słonecznika
  • 1 łyżka oleju lub oliwy

Prawdziwy razowiec – jak zrobić?

  1. 1.

    Wsypać do miski dwa rodzaje mąki, dodać zakwas. Zamieszać łyżką. Dalej mieszając dodawać po trochu wodę. Ciasto powinno mieć konsystencję dość luźną, ale nie wodnista. Przykryć ściereczką i odstawić na godzinę. Po tym czasie dodać sól, ziarna i olej. Wymieszać dokładnie łyżką. Wyłożyć do wysmarowanej olejem keksówki (można wyłożyć papierem do pieczenia wtedy na pewno nie przylepi się do dna blaszki). Przykryć ściereczką i odstawić na co najmniej 5 godzin do wyrośnięcia. Po tym czasie nagrzać piekarnik do 200°C. Wstawić wyrośnięty chlebek. Piec 55 min. Upieczony chlebek po opukaniu go wydaje głuchy odgłos. Jeszcze gorący chlebek wyjąć z blaszki i zostawić na kratce do wystygnięcia.

  2. 2.

    Zakwas (robimy w słoiku takim jak na ogórki – 900 ml)

    I dzień – do słoika wsypać 1/2 szklanki mąki żytniej razowej i wymieszać z taką ilością przegotowanej letniej wody, aby uzyskać konsystencję bardzo gęstej śmietany. Przykryć gazą i założyć gumkę (nie można zakręcać słoika bo zakwas musi oddychać). Stawiamy w ciepłym miejscu.

    II dzień (24h) – wysypać znów 1/2 szklanki mąki i wody, wymieszać, przykryć, odstawić.

    III, IV i V dnia czynność powtarzamy.

    Po V dniu mamy gotowy zakwas.

Porady – dodatkowe informacje: Prawdziwy razowiec

Ja zawsze zostawiam na dnie słoika trochę zakwasu i codziennie dodaję po ok 3 łyżki mąki i trochę wody mieszam, przykrywam i tak ok 4-5 dni by znów mieć zakwas do następnego chleba. Czym zakwas starszy, tym lepiej rośnie chlebek i jest smaczniejszy.


Zobacz inne przepisy


Poprzedni przepis: Prawie meksykańska enchilada
Następny przepis: Prażoki (Dziady)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close Cookmode