Powidła śliwkowe z rumem i cynamonem

Powidła śliwkowe z rumem i cynamonem

Serdecznie zapraszamy do odkrywania kulinarnej magii jesieni! Dziś przepis na coś wyjątkowego – powidła śliwkowe z rumem i cynamonem. Idealne do śniadaniowych bułek, ciasta czy w ciepłe wieczory pod kocem z książką i herbatą. Starannie wyselekcjonowane składniki takie jak soczyste śliwki, egzotyczny rum i aromatyczny cynamon łączą się ze sobą, tworząc smak, który przenosi nas do ciepłych, klimatycznych krajów. To słodkie, domowe przetwory, które wprowadzą do Twojej kuchni niepowtarzalny, jesienno-zimowy akcent. Zdecydowanie warto spróbować tego wykwintnego przepisu.

Składniki:

  • 3 kilogramy dojrzałych węgierek – waga po usunięciu pestek
  • 60 dekagramów cukru
  • kopiasta łyżeczka cynamonu
  • 4 łyżki rumu

Powidła śliwkowe z rumem i cynamonem – jak zrobić?

  1. Śliwki umyłam, przekroiłam na pół usuwając pestki, włożyłam do dużego garnka o grubym dnie, dodałam cukier i podlałam niewielką ilością wody. Smażyłam na wolnym ogniu około 3 godziny, od czasu do czasu mieszając, do momentu, aż śliwki zmniejszyły objętość i odparowała część płynu. Zostawiłam na noc bez przykrycia.
  2. Na drugi dzień znowu smażyłam na wolniutkim ogniu, bardzo często mieszając około 2-3 godzin, aż rozgotowane śliwki zaczęły wyraźnie gęstnieć. Ponownie zostawiłam na noc bez przykrycia.
  3. Trzeciego dnia przygotowałam słoiczki: umyłam je, ustawiłam je na blaszce do ciasta, obok ułożyłam umyte nakrętki i wstawiłam do zimnego piekarnika. Nastawiłam piekarnik na 110 stopni z termo obiegiem i „piekłam” je przez 15 minut. Zostawiłam w piekarniku do czasu aż były potrzebne.
  4. W tym czasie smażyłam powidła do uzyskania odpowiedniej konsystencji – nabrane na łyżkę powinny spadać z niej większymi płatami. Na tym etapie smażenia już praktycznie nie odchodziłam od garnka i co chwileczkę mieszałam. Na koniec dodałam cynamon i rum, dokładnie wymieszałam.
  5. Gorące powidła nałożyłam do jeszcze ciepłych słoiczków, zakręciłam i postawiłam do góry dnem na kilka minut. Następnie słoiczki odwróciłam i pozostawiłam do ostudzenia. Z tej ilości składników wyszło mi 7 „dżemowych” słoiczków.

Powidła śliwkowe z rumem i cynamonem – dodatkowe informacje

Cukru można dać mniej lub więcej, w zależności od słodkości śliwek i upodobania.


Zobacz inne przepisy


Poprzedni przepis: Powidła śliwkowe z piekarnika
Następny przepis: Powidła z gruszki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close Cookmode