Podgrzybki marynowane pasteryzowane w piekarniku
Przygotowanie własnych podgrzybków marynowanych to idealny sposób na cieszenie się ich smakiem przez cały rok. Jest to klasyka polskiej kuchni, której sekret tkwi w odpowiedniej pasteryzacji grzybów. Istotne jest, aby grzyby były dobrze przygotowane, a cały proces pasteryzacji przebiegał pod czujnym okiem. Nasz przepis pokaże, jak prawidłowo pasteryzować grzyby marynowane w piekarniku. Dzięki temu podgrzybki zachowają swój wyjątkowy aromat, a do ich przygotowania potrzebujemy tylko kilku podstawowych składników. Pamiętajmy, że właściwie przeprowadzona pasteryzacja jest gwarancją bezpieczeństwa i długotrwałości naszych przetworów.
Piotr Zieliński
Składniki:
- 1,2 kg oczyszczonych podgrzybków (same kapelusze)
- sól
- zalewa:
- 1 szklanka octu 10%
- 3 szklanki wody
- 1/2 szklanki cukru
- 5 płaskich łyżeczek soli
- 1 płaska łyżeczka ziela angielskiego
- 1 plaska łyżeczka pieprzu ziarnistego
- 6 listków laurowych
- ok. 1/3 strączka suszonej papryczki ostrej bez nasion
Podgrzybki marynowane pasteryzowane w piekarniku – jak zrobić?
- Oczyszczone grzyby płuczemy, osączamy, wrzucamy na osolony wrzątek, zagotowujemy, gotujemy 1-2 minuty, odcedzamy i płuczemy, aby usunąć powstałą pianę. Zagotowujemy czystą wodę z solą, wkładamy grzyby i gotujemy 15-20 minut. Odcedzamy.
- W czasie kiedy grzyby się gotują przygotowujemy marynatę. Wszystkie składniki zagotowujemy, gotujemy 2-3 minuty i zdejmujemy z ognia.
- Grzyby umieszczamy w słoikach (najlepiej o pojemności od 200 do 350 ml), napełniając je do 2/3 wysokości. Z marynaty wyjmujemy ostrą papryczkę. Zalewamy grzyby, dodając do każdego słoika kawałek liścia laurowego i po kilka ziarenek ziela angielskiego i pieprzu.
- Słoiki zakręcamy i wstawiamy do zimnego piekarnika. Ustawiamy temperaturę 120 stopni z termoobiegiem i włączamy piekarnik. Od momentu, kiedy piekarnik nagrzeje się do zadanej temperatury odmierzamy 20-25 minut i wyłączamy go. Słoiki pozostawiamy w piekarniku do ostygnięcia.
Podgrzybki marynowane pasteryzowane w piekarniku – dodatkowe informacje
Do marynowania najlepiej nadają się młode grzyby o małych lub średniej wielkości kapeluszach. Te najmniejsze pozostawiamy w całości (odcinamy tylko trzonki), większe kapelusze przekrawamy na połówki lub na ćwiartki.
Zobacz inne przepisy
Poprzedni przepis: pocałunek murzyna
Następny przepis: Podkarpackie hreczanyki po mojemu