Pierogi z kapustą i grzybami

Pierogi z kapustą i grzybami

Pierogi z kapustą i grzybami to tradycyjne danie kuchni polskiej, szczególnie upodobane na czas wigilijnego wieczoru. Te aromatyczne i satysfakcjonujące kawałki ciasta wypełnione są po brzegi soczystą kapustą i smażonymi do złotego koloru grzybami. Niebywale pożądane przez całą rodzinę, te pierogi wigilijne z grzybami to prawdziwa esencja polskich tradycji kulinarnych. Przepis na ciasto na pierogi jest łatwy do wykonania, a efekt końcowy na pewno satysfakcjonujący. Przygotuj swoje ulubione pierogi z grzybami korzystając z naszej sprawdzonej receptury, poczuj radość z ich przygotowania, a następnie smakuj każdy kawałek tych pyszności.

Składniki:

  • CIASTO PIEROGOWE:
  • 600 g mąki pszennej
  • około 360 ml gorącej wody
  • 3 łyżki masła
  • 1 płaska łyżeczka soli
  • FARSZ:
  • 700 g kiszonej kapusty
  • 80 g suszonych grzybów
  • 2 średnie cebule
  • 3 łyżki oleju
  • 0,5 łyżeczki pieprzu
  • sól do smaku

Pierogi z kapustą i grzybami – jak zrobić?

  1. Grzyby płuczemy, zalewamy zimną wodą i odstawiamy na kilka godzin do namoczenia (najlepiej na noc). Na drugi dzień odlewamy 1,5 szklanki wody z grzybów, a w pozostałej części gotujemy grzyby do miękkości, odcedzamy, a gdy ostygną drobno siekamy.
  2. Kapustę dobrze odciskamy z soku, przekładamy do garnka, zalewamy odlaną wcześniej wodą z grzybów i gotujemy do miękkości (około 45 minut), a następnie odsączamy i drobno siekamy.
  3. Pokrojoną cebulę szklimy na oleju, dodajemy posiekaną kapustę oraz grzyby, doprawiamy solą oraz pieprzem i chwilę razem przesmażamy. Farsz odstawiamy do ostygnięcia.
  4. Mąkę przesiewamy do miski i dodajemy do niej sól. Masło wkładamy do gorącej wody i wlewamy stopniowo do mąki. Na początku mieszamy wszystko łyżką, a następnie ręcznie wyrabiamy ciasto, aż przestanie kleić nam się do rąk.
  5. Ciasto dzielimy na 2 lub 3 części. Jedną rozwałkowujemy na cienki placek i wycinamy z niego okrągłe placki za pomocą szklanki, a pozostałe części ciasta przykrywamy ściereczką lub miseczką.
  6. Na środek każdego placka nakładamy porcję farszu, składamy ciasto na pół i dokładnie zaklejamy brzegi. Na brzegach możemy upleść dodatkowo falbankę lub zrobić wzorek widelcem. Pierogi układamy na lnianej lub bawełnianej ściereczce, przykrywając je dodatkowo drugą, aby nie wysychały.
  7. Pierogi wrzucamy partiami na osolony wrzątek i gotujemy przez około 3 – 4 minuty od momentu wypłynięcia ich na powierzchnię. Pierogi wyciągamy za pomocą łyżki cedzakowej i odstawiamy na chwilę, aby obciekły z wody. Następnie polewamy je roztopionym masłem lub smarujemy olejem, aby zapobiec ich sklejaniu. Pierogi z kapustą i grzybami możemy podawać jako samodzielne danie lub dodatek do barszczu wigilijnego.

Porady – Dodatkowe informacje

MROŻENIE. Jeśli chcesz zamrozić pierogi wigilijne z grzybami, wystarczy ułożyć je pojedynczo na deseczce lub tacy wysmarowanej olejem lub wyłożonej papierem do pieczenia (zapobiegnie ich przymarznięciu) i włożyć do zamrażarki. Kiedy zamarzną, możesz przenieść je do woreczka na mrożonki i ponownie włożyć do zamrażarki.


Zobacz inne przepisy


Poprzedni przepis: Pierogi z kaszą gryczaną i białym serem
Następny przepis: Pierogi z kaszą gryczaną i serem na słodko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close Cookmode