Pierogi Tureckie
Każdy, kto uwielbia pierogi, powinien spróbować ich egzotycznej odmiany – Pierogi Tureckie. Są to drobne kulinarne dzieła sztuki pełen orientalnych smaków, które zachwycają swoją oryginalnością. Tworzone tradycyjnie na bazie m.in. mięsa, warzyw i aromatycznych przypraw, wyróżniają się wyjątkowym smakiem, który jest wynikiem połączenia prostoty składników z głębią orientalnych nut. To niesamowite danie jest chętnie podawane nie tylko podczas tureckich uroczystości, ale także na co dzień, jako element rodzinnych posiłków. Warto więc poszerzyć swoje kulinarne horyzonty i zasmakować w Pierogach Tureckich, które zawojowały serca smakoszy na całym świecie.
admin
Składniki:
- 1 kilogram mąki
- 0,5 kilograma mięsa mielonego wołowo-wieprzowego
- 10 dekagramów drożdży
- 1 cebula
- 1 ząbek czosnku
- 1 puszka czerwonej fasoli
- 1 łyżka śmietany (kwaśna 18%)
- 2 jajka
- 1/4 kostki margaryny lub masła (roztopionej ale nie gorącej)
- 1 szklanka mleka
- 1 łyżka cukru
- sól, pieprz, bazylia, oregano
- 2 łyżki oleju
- 1/2 przecieru pomidorowego
- 1 papryczka chilli, może być szczypta suszonego
Pierogi tureckie – jak zrobić?
- Na oleju smażymy mięso , po chwili dodajemy drobno pokrojoną cebulkę i przeciśnięty przez praskę czosnek. Solimy i dodajemy pieprz oraz chilli. Chwilę smażymy nie rumieniąc cebuli, podlewamy wodą przykrywamy i dusimy ok 20 minut. Po odparowaniu wody dodajemy przecier oraz bazylię i oregano. Dodajemy fasolę przepłukaną na sicie i smażymy na małym ogniu mieszając ok. 5 minut (ważne aby fasola się nie rozpadła). Odstawiamy do ostygnięcia.
- Z mleka (letniego), cukru, drożdży i dwóch łyżek mąki robimy rozczyn. Po podrośnięciu dodajemy do pozostałej przesianej mąki wraz z masłem, śmietaną, jajkami oraz łyżką soli. Wyrabiamy elastyczne ciasto i odstawiamy do wyrośnięcia w ciepłe miejsce. Jeśli ciasto jest za twarde można dolać letniej wody lub gdy jest za luźne dosypujemy mąkę.
- Ciasto dzielimy na 3 części. Każdą część kolejno wałkujemy na stolnicy posypanej mąką na grubość ok.2-3 milimetrów. Przy pomocy talerzyka o średnicy 12-13 cm i noża wycinamy kółka na które nakładamy po łyżce farszu i zlepiamy pierogi zaplatając brzegi, robimy kilka dziurek widelcem i smarujemy pierogi mlekiem. Pieczemy w nagrzanym piekarniku do 200 stopni przez ok. 20 minut do uzyskania złotego koloru. Na blaszkę wkładamy po 8 pierogów ponieważ bardzo rosną. Z podanych proporcji wychodzi ok. 30-34 pierogów.
Pierogi Tureckie – dodatkowe informacje
Farsz można dowolnie komponować i przyprawiać według uznania oraz smaku.
Zobacz inne przepisy
Poprzedni przepis: pierogi szwedzkie
Następny przepis: Pierogi Włoskie z mozarellą i suszonymi pomidorami