Ogórki kiszone

Ogórki kiszone

Ogórki kiszone to prawdziwy klasyk polskiej kuchni, nieodłączny na każdym stole. Są nie tylko smaczne, ale również zdrowe, pełne witamin i minerałów. Dają wiele możliwości kulinarnych, od przekąsek po dania główne, jak zupa ogórkowa. Ten przepis na ogórki kiszone będzie idealny dla osób, które chcą spróbować swoich sił w domowej kiszonie. Ważnym elementem jest tu moczenie ogórków przed kiszeniem, które pomaga w osiągnięciu perfekcyjnego smaku i chrupkości. Bez względu na to, czy robisz to po raz pierwszy, czy jesteś doświadczonym „kiszonkarzem”, ten przepis na pewno Ci się przyda!

Składniki

  • Składniki na około 4-5 słoików 1 l
  • ogórki gruntowe około 2 kg
  • koper do kiszenia
  • korzeń chrzanu
  • czosnek polski 2-3 główki
  • Zalewa
  • wrząca woda 2 litry
  • sól kamienna 2-3 łyżki

Ogórki kiszone – jak zrobić?

  1. Przygotowanie
    Słoiki i nakrętki myjemy i wyparzamy. Nakrętki powinny być nowe lub bez śladów rdzy. Używając ponownie słoików z poprzedniego sezonu uprzednio sprawdzamy ich szczelność poprzez nalania odrobiny wody, odwracając dnem do góry potrząsamy i sprawdzamy czy nakrętka przecieka. Ogórki moczymy przez 30-60 minut w bardzo zimnej wodzie, następnie dokładnie je szorujemy i sprawdzamy czy nie są naruszone. Chrzan myjemy i obieramy, kroimy w słupki. Czosnek obieramy z łupiny i kroimy z grubsza w plastry. Na dno każdego słoika układamy baldachy kopru wraz z łodygą. Następnie bardzo ciasno układamy ogórki w pionie, ogonkiem ku górze, a pomiędzy dodajemy chrzan i po 3-4 ząbki czosnku w plastrach. Boki i górę słoika wypełniamy najmniejszymi ogórkami, ale w takiej ilości, aby wszystkie były w zalewie i nie stykały się z pokrywą.
  2. Gotowanie zalewy
    Filtrowaną wodę gotujemy, mieszamy z solą do jej rozpuszczenia. Gorącą zalewą zalewamy ogórki i szybko, szczelnie zakręcamy. Tak przygotowane słoiki odstawiamy na noc w temperaturze pokojowej, najlepiej pod przykryciem. Następnego dnia znosimy je do piwnicy, spiżarni lub w chłodne miejsce. Powinny być gotowe po 2-3 tygodniach.
  3. Smacznego.

Ogórki kiszone – dodatkowe informacje

Wybieramy te najmniejsze lub średniej wielkości ogórki. Moczenie ogórków w zimnej wodzie przed kiszeniem sprawi, że będą jędrne. Gorąca zalewa sprawi, że ukiszą się znacznie szybciej. Sekretem pysznych i aromatycznych ogórków jest duża ilość czosnku w każdym słoiku, a dodanie liści wiśni, czerwonego dębu, winogrona czy porzeczki sprawi, że nasze ogórki będą bardziej cierpkie i zapobiegnie tworzeniu się tzw. ” kapci „. Jedni zaś twierdzą, że liście gniją, a drudzy, że lepiej dodać ziarna gorczycy, czarnego pieprzu lub liście laurowe. I ostatnia chyba z tych ważniejszych kwestii to sól – niejodowana kamienna.


Zobacz inne przepisy


Poprzedni przepis: Ogórki kanapkowe z curry
Następny przepis: Ogórki kiszone małosolne w/g Bożenki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close Cookmode