MAKRELA w ZALEWIE (SGOMBRO SOTT’OLIO)
Dzisiejszy przepis to specjalny hołd dla miłośników smaku morza. „Makrela w zalewie (Sgombro Sott’Olio)” to przepis prosto z serca włoskiej kuchni. Kluczowym składnikiem jest tu sgombro, czyli makrela. Nasza wierna towarzyszka w wielu domach na całym świecie, część różnych tradycji kulinarnych i kuchni. Przygotowana w zalewie z oliwy, makrela nabiera bogatego i intensywnego smaku. Podkreślany jest nie tylko sam smak ryby, ale także soczystość i delikatność mięsa. Przepis ten to idealny pomysł na przekąskę na ciepłe letnie popołudnie czy jako dodatek do „antipasto” na włoskiej wieczornej uczcie.
admin
Składniki:
- 800 g świeżej makreli
- 4 listki laurowe
- parę kulek pieprzu
- sól morska
- do zalewy:
- ok.200 ml oliwy z oliwek
- 2 cytryny (sok z jednej, a druga pokrojona na plasterki)
- 2 ząbki czosnku
- ok. 2 łyżki posiekanej natki z pietruszki
- pieprz mielony
- sól morska
Makrela w zalewie (sgombro sott’olio) – jak zrobić?
- Wyczyść makrele (odetnij głowę i wyciągnij wnętrzności). Dobrze opłucz pod bierzącą wodą.
- W garnku podgrzej osoloną wodę, dodaj ieprz i listki laurowe. W momencie jak woda zacznie kipieć dodaj rybę, zmniejsz płomień i gotuj przez ok 10 minut. Jak makrela będzie ugotowana wyciągnij ją z wody i wystudź.
- Zimną rybę dokładnie oczyść z ości i skóry. Fileciki układaj w głębokim półmisku.
- W międzyczasie przygotuj zalewę. W miseczce energicznie wymieszaj (widelcem lub mątawką) oliwę z oliwek i sok z 1 cytryny tworząc emulsję. Następnie dodaj drobno pokrojoną pietruszkę i 2 ząbki czosnku (przekrojone pół), dopraw solą i świeżo mielonym pieprzem. Musisz przygotować tyle marynty, żeby prawie całkowicie pokryć rybę.
- Wylej zalewę na wcześniej przygotowaną makrelę i udekoruj plasterkami cytryny. Przykryj półmisek przeźroczystą folią spożywczą i włóż do lodówki na min. 3 godziny. Buon Appetito!
SGOMBRO SOTT’OLIO – dodatkowe informacje
Tak przygotowaną makrelę można przechowywać w lodówce nawet przez tydzień.
Jeśli chcesz makrelę włożyć do słoiczków, rybę wkłóż do zimnej wody i gotuj około godziny w roztworze 70 – 100 g soli na litr wody. Następnie oczyszcz z ości i skóry. Filety ułóż na czystej ściereczce do obeschnięcia na około 24 godziny (w lodówce). Ułóż ciasno w słoiczkach i dodaj przyprawy (oprócz cytryny). Zalej dokładnie oliwą i olejem (najlepiej 50/50 oliwa i olej) i pasteryzuj około godziny. Do spożycia po około 2 tygodniach.
Zobacz inne przepisy
Poprzedni przepis: Makrony orzechowe
Następny przepis: Makroniki z kremem malinowym