Kartacze, kołduny, cepeliny - wykonanie krok po kroku

Kartacze, kołduny, cepeliny – wykonanie krok po kroku

Dzisiaj przeniesiemy się w kulinarną podróż na wschód Polski, gdzie odkryjemy tajniki przygotowania tradycyjnych podlaskich specjałów – kartaczy, kołdunów i cepelinów. Są to ziemniaczane kluski wypełnione soczystym mięsem i podane z aromatycznym sosem. Przepis, który prezentujemy, jest przekazywany z pokolenia na pokolenie, a jego sekretem jest prostota i jakość składników. Odpowiedź na pytanie „jak sie robi kartacze?” oraz jak przygotować kołduny i cepeliny, znajdziecie w naszym krok po kroku przewodniku. Zapraszamy do wspólnego gotowania i smakowania tych wyjątkowych potraw.

Składniki:

  • 3 kilogramy ziemniaków
  • 1 kilogram ziemniaków do ugotowania
  • 1,5 kilograma mięsa mielonego, na przykład z łopatki
  • sól
  • pieprz
  • surowy boczek
  • cebula

Kartacze, kołduny, cepeliny – wykonanie krok po kroku – jak zrobić?

Sposób przygotowania:

  1. Ziemniaki gotujemy w osolonej wodzie. Tłuczemy, następnie przeciskamy przez praskę do ziemniaków.
  2. Surowe ziemniaki tarkujemy.
  3. Odciskamy przez ściereczkę, żeby były bez wody. Jeśli ziemniaki są kupowane dobrze dodać kilka łyżeczek mąki ziemniaczanej, ze ,,swojskich” ziemniaków krochmal się wytrąci gdy pozostawimy wodę z odciśniętych ziemniaków. Po kilku minutach krochmal opadnie na dno, wtedy trzeba go troszkę dodać do przeciśniętych ziemniaków.
  4. Tak wyglądają przeciśnięte tarkowane ziemniaki.
  5. Do tego dodajemy ugotowane ziemniaki. Wyrabiamy ziemniaczaną masę. Mięso mielone doprawiamy solą, pieprzem. Ziemniaczaną masę rozpłaszczamy w dłoni jak na pierogi, na środek wkładamy porcje mięsa, zawijamy brzegi masy ziemniaczanej.
  6. Kartacze / cepeliny formujemy w kule lub podłużne kluski, dość duże.
  7. W garnku nastawiamy osoloną wodę (musi być dość słona, żeby smak przeszedł na kartacze). Kartacze wrzucamy pojedynczo, nie przerywając wrzenia wody.
  8. Gotujemy około 45 minut. Na patelni smażymy pokrojony boczek na małą kosteczkę. Gdy boczek się zrumieni, dodajemy pokrojoną w kosteczkę cebulkę i zrumieniamy. Wyłączamy. Polewamy ugotowane kartacze. Pyszne są także na drugi dzień, przekrojone na pół, odgrzewane na patelni.

Porady – dodatkowe informacje

Do przygotowania kartaczy najlepiej nadają się „swojskie” ziemniaki. Te kupowane mają za mało skrobi, należy do takich dodać mąki ziemniaczanej, w przeciwnym razie, kartacze się rozpadną, rozgotują, w garnku zostanie nam samo mięso. Jest to bardzo ważne, należy na to zwrócić uwagę. Swojskie ziemniaki mają w sobie dużo skrobi, co widać po starkowaniu ziemniaków, skrobia osadza się na dnie naczynia.


Zobacz inne przepisy


Poprzedni przepis: Kartacze
Następny przepis: KARTACZE Z NADZIENIEM PIECZARKOWYM

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close Cookmode