Gulasz węgierski
Miłośnicy pikantnych, sycących potraw z pewnością pokochają gulasz węgierski. To tradycyjne danie kuchni węgierskiej, znane i cenione na całym świecie. Kluczowym elementem gulaszu jest zasmażka, która nadaje mu charakterystycznej konsystencji. Jest to potrawa, którą można podać na co dzień, jak również na specjalne okazje, zawsze zachwycając swoim smakiem. Zaskocz swoich bliskich i przygotuj gulasz węgierski, który rozgrzewa, jest pyszny i stanowi doskonałe połączenie mięsa, warzyw i przypraw. Co ważne, to danie jest również dosyć uniwersalne, ponieważ świetnie sprawdzi się jako samodzielny obiad, ale także jako dodatek do pieczywa czy klusek.
Składniki:
- 500-600g mięsa wieprzowego bez kości
- 1 średnia cebula
- 1 ząbek czosnku
- 80-100g koncentratu pomidorowego 30% (mały słoiczek)
- 2 łyżeczki pasty paprykowej łagodnej lub ostrej
- 1 płaska łyżeczka papryki słodkiej mielonej
- pół płaskiej łyżeczki papryki ostrej mielonej
- 2 łyżeczki majeranku
- olej do smażenia
- sól
- pieprz
Gulasz węgierski – jak zrobić?
-
1.
Mięso pokroić w średnią kostkę. Natrzeć solą, pieprzem i odrobiną słodkiej papryki mielonej.
Cebulę obrać i pokroić w kostkę. -
2.
W rondelku rozgrzać tyle oleju, aby przykrył dno naczynia. Wrzucić cebulę i mięso i majeranek. Smażyć do miękkości mięsa, mieszając od czasu do czasu. -
3.
Następnie dodajemy przecier pomidorowy, pastę paprykową i pozostałe przyprawy, przeciśnięty przez praskę czosnek. Mieszamy często, aby sos się nie przypalił. Sprawdzamy ostrość, w razie potrzeby dodajemy więcej przypraw. Gdy mięso jest już miękkie a sos gęsty to gulasz jest gotowy.
Gulasz węgierski – dodatkowe informacje
Gulasz najlepiej smakuje, z ugotowanymi gorącymi ziemniakami lub z kaszą gryczaną.
Gdy wyjdzie za mało sosu własnego z mięsa, można dolać trochę przegotowanej wody, i w razie potrzeby zagęścić zasmażką z mąki.
Tagi
admin