Dżem z pigwy i jabłek

Dżem z pigwy i jabłek

Kiedy zbliża się jesień, a skrzynki w sadzie zapełniają się soczystymi jabłkami i dojrzewającą pigwą, to znak, że przyszedł czas na przygotowanie niezastąpionego dżemu. Dżem z pigwy i jabłek to prawdziwe kulinarny poemat na cześć jesieni. Ten wyjątkowy dżem o głębokim, wyrazistym smaku i niepowtarzalnym aromacie to prawdziwy skarb na zimę. Jego słodko-kwasowy smak świetnie komponuje się z ciepłym pieczywem, tworząc koktajl pełen witamin, zapewniający siłę i energię na zimowe dni. To niezawodny przepis na dżem, który skusi swoją konsystencją i bogactwem smaku nawet najbardziej wymagających smakoszy.

Składniki:

  • 1 kg pigw

    0,5 kg jabłek

    cukier

Dżem z pigwy i jabłek – jak zrobić?

  1. Owoce umyć, osuszyć. Jabłka obrać ze skórki i usunąć z nich gniazda nasienne. Każdą pigwę przekroić i wyłuskać z nich pestki. Tak przygotowane owoce przekręć przez maszynkę używając sitka o dużych oczkach. Następnie owoce zważyć i dodać do nich cukier, którego waga powinna równać się 1/3 wagi owoców (np. jeśli owoce ważą 900g, to użyć 300g cukru – dżem z pigwy będzie miał wtedy odpowiednie proporcje naturalnego cukru i dodatkowego słodzidła).
  2. Owoce przełożyć do garna z grubym dnem i gotować na małym ogniu, aż staną się miękkie, a dżem z pigwy nabierze odpowiednio gęstej konsystencji.
  3. Gorący dżem z pigwy przełożyć do przygotowanych słoiczków, szybko je zakręcać i słoiki ustawiać do góry dnem. I tak pozostawić do ostudzenia – najlepiej na całą noc. To mój sprawdzony sposób, aby bez pasteryzowania zrobić zapasy i bez kłopotu przechowywać przez kilka tygodni dżem z pigwy.

Dodatkowe informacje – Dżem z pigwy i jabłek

Przy przygotowywaniu dżemu z pigwy z jabłkami trzeba uzbroić się w cierpliwość, ponieważ owoce pigwy są niezwykle twarde i trudno się je kroi.


Zobacz inne przepisy


Poprzedni przepis: Dżem z kaliny
Następny przepis: Dżem Z Papierówek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close Cookmode