Dżem z jarzębiny czerwonej

Dżem z jarzębiny czerwonej

Dżem z jarzębiny czerwonej to przysmak, który z powodzeniem zagości na Twoim śniadaniowym stole. Pachnący, o intensywnym, lekko cierpkim smaku, jest nie tylko smacznym dodatkiem do pieczywa, ale również zdrową przekąską ze względu na wysoką zawartość witamin. Przygotowanie go w domu zapewnia, że będzie pozbawiony sztucznych dodatków, które często spotyka się w sklepowych produktach. Jarzębina, dzięki swoim własnościom, doskonale nadaje się do przetworów. Przepis ten pochodzi z tradycyjnej kuchni, zachowując ten sam unikalny smak i zapach dżemu z jarzębiny, którym pokochają go zarówno dorośli, jak i dzieci.

Składniki:

  • 1 kilogram jarzębiny czerwonej
  • 3/4 kilograma jabłek
  • 1 kilogram cukru
  • 1 szklanka wody mineralnej
  • 2 łyżeczki brandy
  • sok z 1 cytryny

Dżem z jarzębiny czerwonej – jak zrobić?

  1. Jarzębiny czerwoną wkładamy na 2 doby do zamrażarki, aby pozbyć się goryczki. Potem ją myjemy, płuczemy i zanurzamy na 5-10 minut we wrzącej wodzie. Im dłużej ją obgotowujemy, tym więcej traci cierpkości. Następnie wrzucamy ją do garnka, dolewamy wodę i gotujemy do momentu, aż zaczną pękać.
  2. Dodajemy cukier i gotujemy nadal, mieszając, aż cukier się rozpuści. Jabłka obieramy ze skórki, wydrążamy gniazda nasienne i kroimy w kostkę. Dodajemy do garnka i gotujemy jeszcze chwilę, aż owoce staną się szkliste.
  3. Zakwaszamy sokiem z cytryny, aby utrwalić kolor. Na koniec dodajemy 2 łyżeczki brandy. Gorący dżem nakładamy do wyparzonych słoików, zakręcamy i odwracamy do góry dnem, aż do całkowitego wystygnięcia. Pasteryzowanie nie jest konieczne, choć można około 10 minut.

Dodatkowe informacje – Dżem z jarzębiny czerwonej

Dodanie brandy jest niekonieczne. Gotowanie jednorazowe z przerwami stosuje się przy owocach mało odpornych, rozpadających się.I takie gotowanie przeprowadza się w ten sposób, że owoc w syropie doprowadzony do wrzenia, odstawia się z ognia, zostawia w spokoju od kilku do kilkunastu godzin, aby nasiąkły syropem. Po takiej przerwie doprowadzić z powrotem do zagotowania. Jest to może metoda bardziej uciążliwa, ale w ten sposób owoce mały całe, pełne nie pomarszczone.


Zobacz inne przepisy


Poprzedni przepis: Dżem z jabłek antonówek
Następny przepis: Dżem z mirabelek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close Cookmode