Domowe kabanosy - wieprzowe

Domowe kabanosy – wieprzowe

Przyjemność konsumpcji swojskich kabanosów wieprzowych jest nieodłączną częścią naszej kuchni. Poniższy przepis na domowe kabanosy pomoże ci odtworzyć tę wyjątkową, wędzoną smakołyk w zaciszu własnego domu. Dzięki szczegółowym wskazówkom poznasz tajniki przyrządzania kabanosów, odkryjąc jak zrobić je samodzielnie. Ta tradycyjna przekąska, o intensywnym smaku i aromacie, to prawdziwa uczta dla każdego miłośnika mięsa. Odkryj z nami przepis na kabanosy wieprzowe i zaskocz swoich najbliższych domowym wędliniarstwem. Przyrządzanie tych pyszności to także doskonała okazja do eksperymentowania z różnymi smakami i aromatami. Przygoda z kabanosami na pewno dostarczy wiele satysfakcji.

Składniki:

  • turbowane jelito na kabanosy – 15 metrów
  • 2,5 kg łopatki
  • 1 kg boczku surowego
  • 2 łyżeczki soli morskiej
  • łyżeczka cukru kryształu
  • 2 łyżeczki pieprzu mielonego
  • 2 główki czosnku
  • 2 łyżeczki pieprzu kolorowego (roztarty)
  • drewno do wędzenia (owocowe)

Domowe kabanosy – wieprzowe – jak zrobić?

  1. Mięso zmielić w maszynce, do mięsa dodać przyprawy oraz czosnek przeciśnięty przez praskę. Całą mięsną masę dobrze wyrobić rękoma około 15 minut aż zrobi się kleista dzięki czemu zagwarantuje nam właściwą i nierozpadającą się strukturę kabanosów.
  2. Jelito turbowane przeciąć na pół i przełożyć na lej od maszynki, koniec związać. Masę mięsną przełożyć do maszynki i można zaczynać nabijanie kabanosów. Pamiętajmy aby kabanosy nabijać ręcznie, inaczej jelita popękają. Po nabiciu kabanosy przekładamy na drewniany kij lub metalowy pręt (nie może być malowany) i odstawiamy na godzinę.
  3. Rozpalamy ognień w wędzarni i wędzimy 3 godziny w 70-80 stopniach utrzymując cały czas temperaturę, nie może być w bezpośrednim ogniu, ponieważ popęka i spadnie, tylko w dymie. Po wędzeniu kabanosy przenosimy wraz z kijem w chłodne miejsce na 12 godzin do wysuszenia.

Domowe kabanosy – wieprzowe – dodatkowe informacje

Do produkcji swojskich kabanosów użyłam jelit turbowanych, ale jeśli masz wprawę i cierpliwość, możesz użyć zwykłych jelit baranich do kabanosów.
Cukier kryształ dodajemy do kiełbasy, aby nadać jej ładny kolor.
Do wędzenia kabanosów wykorzystałam drzewo owocowe, co przyczyniło się do uzyskania ładnego koloru.


Zobacz inne przepisy


Poprzedni przepis: Domowe kajmaki a'la Knoppers
Następny przepis: Domowe kopytka ziemniaczane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close Cookmode