CREMA PASTICCERA (WŁOSKI KREM BUDYNIOWY)

CREMA PASTICCERA (WŁOSKI KREM BUDYNIOWY)

Crema Pasticcera to tradycyjny włoski krem budyniowy, który jest kluczowym składnikiem wielu deserów. Pyszny i delikatny, z subtelnie waniliowym smakiem, znakomicie sprawdza się jako nadzienie do włoskich rogali – cornetto. Crema pasticcera łączy w sobie mleko, żółtka, cukier i maślankę. Stworzenie go w domowym zaciszu nie jest takie trudne, jakby się mogło wydawać. Dokładny przepis pomoże ci odtworzyć autentyczny smak włoskiej kuchni. Ciesz się tym przysmakiem na śniadanie, jaki robią we Włoszech, z kremem, który jest jednocześnie gęsty i kremowy. Przekonaj się jak smakuje prawdziwe cornetto!

Składniki:

  • 6 żółtek (lub 3 całe jajka)
  • 130g cukru
  • 50 g mąki
  • 0,5 l mleka
  • szczypta soli
  • dodatki (w zależności od tego jaki smak was interesuje):
  • laska wanili (lub cukier waniliowy)
  • skórka z cytryny
  • czekolada (lub kakao)
  • liekier (smak wg uznania)

Crema pasticcera (włoski krem budyniowy) – jak zrobić?

  1. Do dość dużego garnka wlać mleko i doproawdzić do wrzenia, a następnie wyłaczyć ogień.
  2. W misce ubić trzepaczką cukier z żóltkami (ja daje czasami 3 całe jajka i wychodzi równie dobrze) do momentu uzyskania puszystej konsystencji. Następnie dodać przesianą mąkę oraz szczypte soli i połączyć z ubitymi z cukrem żółtkami.
  3. Teraz wlewać do masy jajecznej małym strumieniem wcześniej podgrzane mleko, ciągle mieszając trzepaczką w taki sposób, żeby nie powstały grudki.
  4. Tak przygotowaną miszankę wlać z powrotem do garnka, w którym wcześniej gotowało się mleko i na małym ogniu ciągle mieszają trzepaczką lub drewnianą łyżką podgrzewać do momentu aż krem zacznie kipieć i gęstnieć. Gotować ciągle mieszając prze ok. 2-3 min.
  5. Wystudzić krem od czasu do czasu mieszając lub przykryć przeźroczystą folią spożywczą w ten sposób, żeby dotykała ona bezpośrednio kremu, w ten sposób na stygnącym kremie nie stworzy się charakterystyczna 'budyniowa skórka’.
    I oto la Crema Pasticcera jest gotowa do przekadania i nadziewania Waszych smakołyków.

Porady – dodatkowe informacje

Ten krem można przygotowywać w różnych wariantach w zależności od upodobań i efektu, jaki chcecie uzyskać.

Cytrynowy – obieramy cieniutko skórkę z cytryny (tylko żółtą część, biała jest gorzka!) i duże kawałki skórki podgrzewamy w mleku (pkt 1), wyciągamy je w momencie gdy dodajemy mleko do ubitej masy jajecznej (pkt 3). Jeśli chcemy uzyskać intensywniejszy smak dodajemy (pkt 4) trochę startej na bardzo drobnych oczkach skórki z drugiej świeżej cytryny.

Waniliowy – przekrajamy wzdłuż laskę wanilii, przesuwając ostrzem noża wyciągamy wszystkie nasionka, dodajemy do podgrzewającego się mleka (pkt 1), do mleka dodajemy również skórkę z wanilii, która odda cały swój smak, wyciągamy ją w momencie gdy dodajemy mleko do ubitej masy jajecznej (pkt 3). Jeśli używamy cukru waniliowego dodajemy go do cukru z którym ubijamy żółtka (pkt 2).

Czekoladowy – czekoladę rozpuszczamy w mleku podczas podgrzewania (pkt 1) ewentualnie wcześniej roztopioną lub startą na tarce dodajemy na sam koniec (pkt 4). Jeśli używamy kakao przesiewamy je do mąki, którą dodajemy do ubitych żółtek z cukrem (pkt 2).

Alkoholowy – pamiętajcie, że wszelkiego rodzaju alkohole dodaje się do kremu po wyłączeniu gazu (koniec pkt 4), w przeciwnym razie cały alkohol wyparuje.

Jeśli chcecie, żeby wasz krem był bardziej gęsty, dodajcie więcej mąki lub odrobinę mąki ziemniaczanej (którą możecie rozpuścić w odrobinie zimnej wody i dodać pod koniec gotowania, jeśli uznacie, że wasz krem jest zbyt rzadki). Weźcie pod uwagę, że krem po ostudzeniu trochę zgęstnieje!

Tak przygotowany krem idealnie przechowuje się w lodówce nawet do 3-4 dni, pamiętajcie, żeby przykryć go na całej powierzchni przezroczystą folią spożywczą.

W momencie, gdy chcecie go używać, należy ogrzać go w temperaturze pokojowej.


Zobacz inne przepisy


Poprzedni przepis: Coś z niczego
Następny przepis: CREME BRULEE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close Cookmode