Ciasto Kilimandżaro z brzoskwiniami
Składniki:
- Ciasto:
- 0.5 kostki margaryny
- 0.5 szklanki wody
- 1 szklanka cukru
- 2-3 łyżeczki kakao (w zależności od rodzaju)
- 1,5 szklanki mąki tortowej
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- szczypta sody
- 3 jajka
- Masa śmietankowa:
- 660 ml śmietany kremówki
- 3 łyżki cukru pudru
- 4 łyżeczki żelatyny
- puszka brzoskwiń (owoce i sok)
Ciasto kilimandżaro z brzoskwiniami – jak zrobić?
-
1.
Margarynę, wodę, cukier i kakao umieścić w garnuszku, rozpuścić, gotować przez około trzy minuty. Ostudzić. Mąkę, proszek do pieczenia i sodę wymieszać ze sobą. Żółtka oddzielić od białek – żółtka dodać masy kakaowej i zmiksować, a białka ubić na sztywną pianę. Następnie na przemian dodawać mąkę i pianę z białek. Gotowe ciasto przelać do tortownicy o średnicy 25 cm. Piec przez około 30 minut w temperaturze 180 stopni (bardzo ważne, aby ciasta nie przesuszyć).
-
2.
Z brzoskwiń odlać sok. Jedną brzoskwinę zostawić do dekoracji, resztę pokroić w kostkę. 3/4 szklanki soku przelać do małego garnuszka, wsypać żelatynę, wymieszać i pozostawić do napęcznienia. Do reszty soku dolać wody – posłuży do napączowania ciasta. Ostudzone ciasto przekroić na dwie części – spód 2/3, wierzch 1/3 ciasta. Cieńszy płat (wierzch) przekroić na 4 części. Następnie każdą z tych części przekroić na 3. W sumie uzyskamy 12 trójkącików. Napączować.
-
3.
Napęczniałą żelatynę podgrzać – mieszać, aż do rozpuszczenia. Śmietanę kremówkę ubić, dodać cukier puder. Cały czas miksując, wlewać chłodną żelatynę. Na samym końcu dodać pokrojone brzoskwinie, wymieszać łyżką.
-
4.
Na talerzu ułożyć spód, wyłożyć śmietanę z brzoskwiniami i uformować „górę”. Ważne, aby zostawić około 0,5-1 cm przestrzeni od brzegu ciasta – miejsce na trójkąciki. Ściśle, obok siebie ułożyć trójkąciki (podstawy muszą się schodzić, wierzchołki delikatnie rozchodzić – tak jak na zdjęciu).
Brzoskwinię pokroić w plasterki, ułożyć na czubku rozetę. Schłodzić. Przed podaniem oprószyć cukrem pudrem.
Ciasto Kilimandżaro z brzoskwiniami – dodatkowe informacje
Ciasto najlepiej przygotować od razu – tzn. po upieczeniu, odczekać około 30 minut, aby ciasto przestygło i niezwłocznie przystąpić do dalszych czynności. Zbytne wysuszenie spowoduje kruszenie „trójkącików” i trudności z uformowaniem.
Zobacz inne przepisy
Poprzedni przepis: Kieszonki z kurczakiem, świeżymi warzywami i sosem czosnkowym
Następny przepis: Kisiel wiśniowy (domowy)