Boczek wieprzowy ze skórą, wędzony
Oto przepis na zaskakująco smaczny i pachnący dymem boczek wieprzowy ze skórą, który jest sam w sobie prawdziwą ucztą dla koneserów. Jego wyjątkowy smak wynika z procesu peklowania i wędzenia – tradycyjnych metod konserwowania mięsa. Boczek w solance to doskonały pomysł na rodzinny obiad lub imprezę w gronie przyjaciół. Z naszych wskazówek dowiesz się, jak zapeklować boczek do wędzenia, aby osiągnąć optymalny smak i aromat. Wędlony boczek to zdecydowanie jedno z tych dań, które warto przygotować samodzielnie, choć wymaga to trochę czasu i cierpliwości.
admin
Składniki:
- Boczek wieprzowy ze skórą – 1,5 kg
- Skład solanki 1 litr:
- liść laurowy – 5-6 liści
- ziele angielskie – 10-12 ziaren
- czosnek z łuskami – 5-6 zębów
- peklosól – 80 gram lub sól warzona
Boczek wieprzowy ze skórą, wędzony – jak zrobić?
- Wykonanie solanki, peklowanie:
W 250 ml. wody gotujemy 5 minut pokrojony czosnek (czosnku nie obieramy), połamane liście laurowe i ziele angielskie. Po procesie gotowania przykrywamy garnuszek i zaparzamy 15 minut. Studzimy. Po ostudzeniu do schłodzonego wywaru dodajemy pozostałą ilość zimnej wody, peklosól i cukier. Solanką zalewamy kawałki boczku umieszczone w pojemniku. Mięso musi być przykryte solanką. Peklujemy w lodówce przez 4 dni. Codziennie przekładamy mięso. Temperatura peklowania powinna być 4-8 stopni Celsjusza. - Osuszanie:
Po czasie peklowania, kawałki boczku płuczemy pod wodą. Wieszamy do osuszenia na kilkanaście godzin. - Wędzenie:
Po czasie osuszania wędzimy w garnku, w temperaturze 50-60 st.C. przez 2 godziny. Po uwędzeniu wieszamy na kiju i studzimy, po ostudzeniu wkładamy do lodówki. - Smacznego !!!
Boczek wieprzowy ze skórą, wędzony – dodatkowe informacje
Jeżeli ktoś nie używa peklosoli to w zamian można użyć soli warzonej w tej samej proporcji.
Zobacz inne przepisy
Poprzedni przepis: Boczek wędzony na gorąco
Następny przepis: Boczek z szynkowara