Podstawą udanej pizzy, pieczywa czy ciast drożdżowy jest właśnie rozczyn ze świeżych drożdży. Wymaga od nas zaangażowania, jednak jego przygotowanie nie zajmie nam więcej niż 30 minut.
Kilka porad:
- Drożdże użyte do rozczynu powinny być świeże (sprawdzajmy datę ważności!) Słabe drożdże nie urosną, a co za tym idzie, nasz końcowy wypiek będzie nie udany.
- Składniki rozczynu należy odjąć od przepisu na wybrane ciasto.
- Jeśli w przepisie nie ma mleka, to w rozczynie zastępujemy je wodą. Tak samo jest w przypadku mąki. Używamy takiej, jaka jest w przepisie.
- Woda lub mleko dodane do rozczynu powinno mieć temperaturę pokojową. Zbyt ciepłe zabiję drożdże i rozczyn nie urośnie. Zbyt zimne nie spowoduję lub przedłuży wyrastanie. Odpowiednia temperatura to około 40 st.C.
- Żeby rozczyn ładnie wyrósł musi być przygotowywany w ciepłym miejscu, bez przeciągów. Jeśli będzie mu zimno, na pewno nie urośnie.
- W każdym przepisie świeże drożdże można zastąpić suchymi. Dajemy ich zawsze dwa razy mniej niż świeżych. Nie trzeba wtedy przygotowywać już rozczynu.
Składniki: (ilość drożdży jest przypadkowa! Należy użyć taką ilość, jaka zawarta jest w przepisie, z którego korzystamy)
- 25 g świeżych drożdży
- 2 łyżki mąki
- 1/4 szkl. letniego mleka
- 1 łyżka cukru
Przygotowanie: (przedstawione na zdjęciu powyżej)
- Drożdże wkruszyć do miski.
- Zasypać cukrem.
- Zalać mlekiem.
- Dobrze wymieszać.
- Wsypać przesianą mąkę.
- Ponownie wymieszać.
- Przykryć ściereczką.
- Odstawić w ciepłe miejsce na około 20 minut do momentu „ruszenia” drożdży. Na zdjęciu poniżej przedstawione są kolejne etapy wyrastania rozczynu.
Tak wyrośnięty rozczyn jest gotowy do połączenia go z resztą składników przepisu na ciasto. Powodzenia!