Ryby to chyba najbardziej niedoceniany produkt kulinarny w Polsce. Warto czerpać inspirację z krajów takich jak Japonia i Norwegia, gdzie je się je tonami i spożywać ich jak najwięcej.
Rodzajów ryb jest wiele i w wielu kuchniach świata są często używanym składnikiem, z którego powstają przeróżne dania. Niestety Polacy kupują je zazwyczaj wtedy, kiedy nie mogą jeść mięsa, czyli podczas postu. Czasem jednak warto się przełamać, bowiem ryby zawierają wiele ważnych dla naszego organizmu składników odżywczych. Poznaj gatunki ryb dostępne w Polsce.
Dostępne w sklepach ryby pochodzą albo z lub słodkich, albo słonych. Jeśli chodzi o najpopularniejsze gatunki ryb słodkowodnych, króluje tu przede wszystkim karp, mocno zakorzeniony w naszej tradycji kulinarnej. Inne popularne gatunki słodkowodne to pstrąg, od karpia szlachetniejszy, karaś, szczupak, okoń.
Choć częściej sięgamy po ryby morskie, warto jeść też te z rzek i jezior, szczególnie, gdy mamy w rodzinie zapalonych rybaków. Każda ryba ma inny smak, inna jest też wartość odżywcza, dlatego by zbilansować naszą dietę, lepiej jeść różnorodne gatunki ryb i to jak najczęściej, 2-3 razy w tygodniu.
Ryby morskie, jeśli chodzi o składniki mineralne, są dla naszego zdrowia lepsze. Są bardziej tłuste niż ich słodkowodne gatunki ryb, jednak jest to zdrowy tłuszcz. Cenne kwasy tłuszczowe zmniejszają ryzyko zawału serca, udaru mózgu i regulują ciśnienie tętnicze we krwi. Ryby to także źródło wielu pierwiastków i witamin niezbędnych dla naszego organizmu.
Najczęściej kupowaną rybą w naszym kraju jest dorsz, który dostępny jest mrożony, świeży lub wędzony. Mięso jest delikatne, ale zwięzłe, dlatego dorsza można przyrządzać na wiele sposobów – gotując, smażąc, grillując i dusząc. Dorsz jest też dostępny wędzony, będąc składnikiem past kanapkowych i sałatek.
Coraz większą popularność zyskuje też łosoś, najczęściej zamawiana ryba w restauracjach. Jest to gatunek dość tłusty, o charakterystycznym, różowo-pomarańczowym kolorze mięsa, choć odmiana bałtycka wyróżnia się mięsem białym. Łososia najczęściej można dostać jako świeży filet, przystawki natomiast zazwyczaj przygotowuje się z wędzonego łososia.
Kolejną popularną w Polsce rybą, związaną z tradycją kulinarną, jest śledź. Najpopularniejsza forma spożywania tej ryby to solony filet podawany z różnymi dodatkami. Jednak śledzie wyśmienicie smakują też na ciepło – smażone lub pieczone.
Tuńczyk to kolejny niedoceniany gatunek. Niewielką popularnością cieszą się filety czy steki z tuńczyka. Natomiast ogromne ilości tej ryby jemy z puszki – w oleju lub wodzie. Surowy tuńczyk często wykorzystywany jest do sushi lub carpaccio.
Wakacje nad Bałtykiem to idealny czas, by spróbować najbardziej pożądanego, po gofrach, przysmaku, czyli fladry. Choć najczęściej smażona, ryba ta smaczna jest także gotowana i duszona z warzywami na parze. Jeśli chodzi o wygląd flądry, jest ona dość charakterystyczna, bowiem jest ona płaska z oczami umieszczonymi po jednej stronie ciała.
Oczywiście lista ryb jest długa i można by wymienić wiele smakowitych gatunków. Najważniejsze jest jednak to, by wprowadzić je na stałe do jadłospisu i nauczyć się jeść je jak najczęściej.
Przeczytaj inne artykuły o rybach:
- Oceaniczne ryby z Chilijskich regionów Tarapaca i Aysen
- Rodzaje ryb
- Jakie ryby słodkowodne wybierać
- Jakie ryby morskie wybierać
- Dieta rybna
- Jak najlepiej przyrządzić rybę
- Jaka ryba na obiad
Jak przygotowywać ryby:
- Rozpoznawanie świeżości ryb
- Dzielenie ryb
- Usuwanie kręgosłupa od strony grzbietu
- Jak skrobać ryby
- Marynowanie ryby w soli i cukrze
- Wędzenie i solenie ryb
Wypróbuj przepisy na dania z ryb:
- Zupa rybna
- Morszczuk ze słonecznikiem
- Ryba z kaszą jęczmienną
- Pasta do kanapek z sera i makreli