Zdrowe i łatwe sposoby na zagęszczanie oraz zabielanie – znajomość tych metod przyda się wam nie raz podczas gotowania. A efekt zawsze będzie pyszny.
Zbyt rzadki sos? Wodnista zupa? Brak śmietany i masła w lodówce? Zdarza się każdemu. Na szczęście są sposoby na uniknięcie kulinarnej wpadki.
Zagęszczanie i zabielanie jogurtem naturalnym z mąką
Jeżeli chcemy nie tylko zagęścić, ale jednocześnie zabielić zupę lub sos, wystarczy, że dodamy kubeczek jogurtu naturalnego wymieszanego rózgą z mąką pszenną (na kubek jogurtu najlepiej użyć ok. 3-4 łyżki mąki). Tak przygotowany lekkostrawny zagęszczacz mieszamy następnie z odrobiną ciepłej zupy bądź naszego sosu i całość powoli wlewamy do garnka, cały czas mieszając. Istotnie jest, że jogurt naturalnie ma kwaśny smak, trzeba więc próbować podczas dolewania naszego miksu, czy potrawa nie zrobiła się zbyt kwaskowa.
Ten patent na zagęszczanie świetnie pasuje np. do zupy koperkowej, ogórkowej, pomidorowej czy pieczarkowej. Sprawdzi się także podczas przyrządzania sosu pomidorowego.
Zagęszczanie mąką ziemniaczaną
Kolejną metodą jest dodanie do zupy czy sosu małej ilości mąki ziemniaczanej. Wystarczy łyżkę mąki rozprowadzić w niedużej ilości zimnej wody, rozprowadzić tak, żeby nie było grudek i wlać ją powoli do garnka, cały czas mieszając. Podczas zagęszczania dania tym rodzajem mąki trzeba uważać, żeby nie dodać jej za dużo, bo wtedy konsystencja naszej potrawy może zmienić się w kisiel. Po dodaniu zaprawy z mąki ziemniaczanej, całość ponownie zagotowujemy.
Ta metoda znakomicie pasuje do zagęszczania np. zup oraz sosów grzybowych czy gulaszowych.
Zagęszczanie kaszą manną
Następną sprawdzoną opcją jest użycie kaszy manny lub kaszki kukurydzianej. Ok. 3 łyżki tego składnika dodajemy bezpośrednio do naszego dania i chwilę gotujemy. Jeśli wywar nam się nie zagęścił odpowiednio – wsypujemy jeszcze odrobinę kaszy.
Dodatek tego delikatnego produktu nie jest wyczuwalny w smaku i uratuje wszystkie nasze zbyt wodniste zupy gotowane na bazie bulionu warzywnego. Także zupę dyniową i sos pieczeniowy.
Zagęszczanie pieczywem
Genialnym patentem na zbyt wodnistą zupę lub za rzadki sos jest pieczywo razowe (może nawet być czerstwe). Wystarczy odpowiednią liczbę kromek (bez skórki) pokroić w kostkę, a następnie zmiksować je ręcznym blenderem. Tak przygotowany chleb dodajemy do garnka pod koniec gotowania. To metoda zdecydowanie zdrowsza i dużo smaczniejsza niż zagęszczanie zasmażką.
Chlebem najlepiej zaprawia się zupy fasolowe i soczewicowe oraz zupy i sosy grzybowe.
Zaciąganie jajkiem
Kolejnym sposobem na zmianę gęstości sosu bądź zupy jest dodanie żółtka. Do przelanej do innego naczynia niewielkiej ilości naszego dania wrzucamy żółtko jajka i całość dokładnie mieszamy trzepaczką. Masę następnie dodajemy do potrawy, zmniejszamy ogień i gotujemy całość przez chwilę – ważne, żeby nie za długo trzymać tak zagęszczaną potrawę na ogniu, bo żółtko się zetnie.
Zaciąganie żółtkiem idealnie pasuje do zup typu krem oraz zup dla dzieci, a także do sosów na bazie wywaru z mięs.