share

Oto mąka, bez której nie powstanie pyszny domowy chleb. Zwykła nie spełni oczekiwań.

by




Chcecie upiec chleb, ale nie wiecie, jakiej mąki użyć? A może już go upiekliście, ale czegoś mu brakuje? Sprawdźcie, jaka mąka zawsze sprawdza się do pieczenia chleba. Będzie smakować lepiej niż ze sklepu.

Ze względu na rosnące ceny pieczywa, ale też w trosce o własne zdrowie, część osób decyduje się piec chleb samodzielnie w domu. Nie jest to wcale bardzo trudne, a satysfakcji z upieczenia własnego chleba nie można porównać z niczym innym. Jest to wypiek, który różni się od słodkich ciast i ciasteczek, dlatego wybór dobrej mąki ma bardzo duże znaczenie. Sprawdźcie, jaka jest najlepsza, a z której chleba nie będzie.

Jaką mąkę pszenną wybrać do chleba?

Na sklepowych półkach wybór mąki jest na tyle szeroki, że łatwo można się pogubić. Najbardziej popularna, czyli mąka pszenna typ 450, doskonale nadaje się do pieczenia ciast i biszkoptów. Niestety, nie sprawdza się przy pieczeniu domowego chleba. Jaką wobec tego należy wybrać?

Do zrobienia własnego chleba bardzo dobra będzie mąka pszenna typ 750-850, która zresztą nazywana jest czasami mąką chlebową. Sprawdzi się też typ 650, choć jest on bardziej polecany do pieczenia bułek.

Z kolei jeśli macie ochotę na chleb pełnoziarnisty, wybierzcie mąkę graham, typ 1850 oraz typ 2000.

Mąki do pieczenia chleba

Oczywiście chleb nie musi być tylko pszenny. Możecie go upiec stosując inne rodzaje mąki. Na przykład mąkę orkiszową, bogatą w witaminy i składniki odżywcze – nadaje się ona nie tylko do pieczenia chleba, ale także bułek, ciast i ciasteczek. Z kolei z mąki żytniej zrobicie bardzo trwały chleb, który będzie zdatny do spożycia ponad tydzień. Możecie wymieszać mąkę żytnią z pszenną, by nadać wypiekowi nieco lekkości. Pieczywo żytnie jest bowiem dość ciężkostrawne, dlatego jeśli macie delikatny żołądek, lepiej wymieszajcie żytnią mąkę z innym, lżejszym rodzajem.

Do wyboru macie także mąki bezglutenowe, które będą wybawieniem dla osób wrażliwych na gluten. To m.in. mąka kukurydziana, amarantusowa, ryżowa i gryczana.


Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close Cookmode