Cieszymy się ich żółciutkim kolorem, licząc na pyszną ucztę. Niestety – po drodze może pójść coś nie tak i trafimy na gorzkie okazy. Co zrobić, żeby kurki nie były gorzkie i nie odrzucały smakiem? Jak zabezpieczyć się przed gotowaniem i uratować później grzybki? Wyjaśniamy z praktycznymi wskazówkami.
Zarówno świeże, jak u mrożone kurki mogą nas zaskoczyć niemiłą niespodzianka w postaci wyraźnej goryczki w smaku. Zepsuje to cały efekt dania, a nawet może sprawić, że część osób po prostu zniechęci się do tych grzybków. Aby się tak nie stało, warto wiedzieć co zrobić, żeby kurki nie były gorzkie i jak je uratować, kiedy coś jednak po drodze pójdzie nie tak.
Dlaczego kurki są gorzkie?
Miłośnicy grzybobrania i eksperci w tym temacie podpowiadają, że smak kurek zależy m.in. od rodzaju podłoża, z którego je zbieramy. Okazuje się bowiem, że częściej gorzkie kurki rosną w lasach iglastych. Ponadto, kiedy panuje susza, a my znaleźliśmy kilka okazów, one też mogą okazać się niesmaczne. Zebrane kurki należy dokładnie oczyścić – zabrudzenia, które na nich zostawimy, też wpływają na smak. Można robić to za pomocą małego pędzelka, choć to dość czasochłonne zadanie. Część osób poleca też moczenie kurek w wodzie z solą lub obsypanie ich mąką, a następnie umycie pod bieżącą wodą. Nie jest to jedyne zasady, a częściej jednak dochodzą złe przyzwyczajenia związane z obróbką grzybów.
/**/
/**//**/
loadWidget({
container: 'pp-grzybobranie-4-container’,
host: 'https://burdaffi.burdadigital.pl’, slug: 'pp-grzybobranie-4′
});
/**/
Co zrobić, żeby kurki nie były gorzkie?
Tak przygotowane kurki polecamy poddać wstępnej obróbce. Do wyboru mamy 3 sposoby, z których najdłuższy zajmie nam jedynie 15 dodatkowych minut w kuchni.
- Grzyby obgotowujemy 5 minut, potem odcedzamy i dopiero dusimy czy smażymy.
- Kurki smażymy na suchej patelni, na średnim gazie/mocy. Rozgrzana powierzchnia pomoże wydobyć soki z grzybów, które po 10-15 minutach odparują.
- Podgotujmy kurki w parowarze przez 10 minut – na wyższym piętrze.
Po tych zabiegach możemy wykorzystać nasze pyszności do konkretnych potraw. Dania z kurkami zachwycają smakiem niezależnie od formy i okazji do podania. Ważne, aby kurek nie przechowywać zbyt długo – zarówno w postaci świeżej, jak i mrożonej. Świeże kurki przechowujemy po zerwaniu maksymalnie 10 godzin, a mrożone – do 8 miesięcy. Sprawdź też: jak mrozić kurki na zapas.
Jak uratować gorzkie kurki?
A co zrobić, kiedy grzyby po rozmrożeniu są gorzkie? W takiej sytuacji rozwiązaniem będzie kombinowanie z mieszankami przypraw, które użyjemy do doprawienia dania z grzybami. Na pewno do podsmażenia odsączonych grzybów lepiej sprawdzi się masło niż oliwa czy olej. Dobrze jest smażyć kurki z dodatkiem zeszklonej, żółtej cebuli. Wśród przypraw polecamy klasycznie sól i pieprz, ale też słodką paprykę. W sosie kurkowym robotę zrobi za nas… dodatek słodkiej śmietanki 36 proc. lub mascarpone. Warto pamiętać, że kurki „nie lubią” miksowania, więc zupa krem z kurek, które mają już w sobie goryczkę, nie będzie najlepszym pomysłem.
Co zrobić kurki na patelni?
Kiedy mamy pewność, że nasze kurki są pyszne, czas na wykorzystanie ich w daniach! Najprostsze do zrobienia będą zasmażane kurki z cebulą. Można je połączyć z kurczakiem, szpinakiem, suszonymi pomidorkami i obiad gotowy. Równie łatwe do zrobienia są też kurki w śmietanie – apetyczny sos, który pasuje zarówno do makaronu, jak i ziemniaków czy świeżego chleba. Ze śniadaniowych propozycji zdecydowanie w sezonie największą popularnością cieszy się jajecznica z kurkami. Z kolei na specjalne okazje polecamy kurki duszone na białym winie – z grillowaną bagietką będą stanowiły elegancką przystawkę.